TV & SİNEMA

Neşet Ertaş’ın Hayatını Anlatan Film Yasaklandı

Türk Halk Müziği’nin en önemli figürlerinden biri olan Neşet Ertaş, 2012 yılında prostat kanseri tedavisi görürken hayatını kaybetmişti. Ünlü ozanın ölümünden sonra, Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir eser kaleme alınmış ve bu esere “Garip Bülbül Neşet Ertaş” ismi verilmişti. 

Büyük ustanın ölümünün 10. yılında, aynı isimli bir sinema filmi ile Neşet Ertaş’ın hikayesi beyaz perdeye taşınacaktı. Filmin çekimleri tamamlanmıştı ve 23 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyordu. Ancak Ertaş’ın ailesi, bu filmin ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle filmin yapımcısı Mustafa Uslu’ya dava açmışlardı. 

Ertaş’ın ailesi davayı kazandı: Garip Bülbül Neşet Ertaş filmi vizyona girmeyecek

Daha önce de bir başka efsanevi müzisyen olan Müslüm Gürses’in hayatını konu alan Müslüm ve Ayla filminin de yapımcısı olan Mustafa Uslu, bu filmin de yapımcısı: Filmin yönetmen koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak yer alıyordu. 

Erol Parlak’ın kitabının Neşet Ertaş’ın isteği dışında yazıldığı gerekçesiyle Ertaş’ın ailesi mahkemeye başvurmuş ve filmin çekilmemesi talebinde bulunmuş, ancak mahkeme ilk olarak bu talebi reddetmişti. Kararı istinafa götüren aile sonuç aldı ve Neşet Ertaş’ın hikâyesini anlatan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filminin belirlenen tarih olan 23 Aralık’ta vizyona girmemesine, var olan fragmanlarının kaldırılmasına hükmetti.

Garip Bülbül Neşet Ertaş fragmanı da YouTube’dan kaldırıldı:

Filmin kadrosunda Ramazan Bağgül, Bektaş Dolu ve Zara gibi isimler yer alıyordu. Neşet Ertaş türkülerini seslendirecek olan Bektaş Dolu, büyük ozanı örnek alan bir halk müziği sanatçısı olarak dikkatleri çekiyordu. Ancak mahkemenin kararı değişmediği sürece filmi izleyemeyeceğiz gibi görünüyor.. 

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, mahkeme sonrasında Ertaş’ın ailesinin kararı alkışlamasına tepki gösterdi ve “Babalarının filmini iptal ettirdiler, onu alkışlıyorlar” dedi. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası