BilimTeknoloji

Nasıl astronot olunur? Kimler astronot olabilir?

Astronot olmak mı istiyorsunuz? Günlerinizi, aylarınızı yıldızları keşfederek geçirmek ister misiniz? Uzay endüstrisinde nasıl kariyer yapabileceğinizi bu makalemizde öğrenebilirsiniz. Nasıl astronot olunur? Kimler astronot olabilir?

Uzayı keşfetmek ve bunu bir kariyer olarak görmek istiyorsanız, özellikle de insanları Dünya yüzeyinin yukarısına göndermek isteyen özel uzay turizm şirketlerinin sayısı göz önüne alındığında, daha iyi bir zaman seçemezdiniz sanırım.

Astronot olmak ciddi meşaketli bir yoldur. Astronotluk mesleğinde kariyer hiç de kolay değil ve en iyilerin kıyasıya rekabet ettiği bir sektöre giriyor olacaksınız. Okulda öğretilen her şeyi mümkün olduğunca çok sindirmenin en önemli olduğu yer, Uzay endüstrisi diyebiliriz. Bilim ve matematikte sağlam bir arka planınız yoksa ve bu iki alanda güçlü değilseniz, birçok kapı yüzünüze kapanacak.

Astronotluk yelpazesi çok geniş bir alan. Araştırmalar, en son teoriler, bilimsel çalışmalara zaman harcayıp gerçekten çok kafa yormak gerekiyor. Belki de başka bir dünya dışı gezegende hayat var mı sorusuna cevap arayacak kişi siz olacaksınızdır. Nasıl astronot olunur? Kimler astronot olabilir?

İnsanlık için bir sonraki büyük adımı atmak

Tüm astronotlarım tek bir amacı vardır. Uzağın derinliklerine dalmak ve evren hakkında daha önemli bilgiler keşfetmek. Astronotluk mesleği uzay endüstrisindeki meslekler arasında en heyecan verici olanı.

Astronot olmak kolay bir iş değildir. Önünüze engeller çıkacaktır. İş bulmak, özel uzay şirketleri sayesinde erişilebilir hale gelse de uzay ajanslarının sadece kendi vatandaşlarını işe aldığını göz önüne alırsak, fırsatların ülkemiz için şu anda kısıtlı olduğu açık.

NASA’da astronot olmak için ABD vatandaşı olmak gereklidir. Avrupa Uzay Ajansı kısaca sadece Avrupa Birliği vatandaşlarını işe alıyor ve Rus uzay ajansı Rus vatandaşları ile çalışıyor. Bir astronotu eğitmenin maliyeti oldukça fazladır.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Alkol, Kadınları Neden Erkeklerden Daha Fazla Etkiliyor?

İki tür astronot vardır

Astronotluk sürecinde başarılı olursanız bir astronot olarak kariyer yapmak çok çok büyük bir ödül olacaktır. İki tür astronot vardır: Pilotlar ve görev uzmanları. Astronot Pilotlar, uzay araçlarını uçuruyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na veya bakıma alınması gereken bir uyduya kenetlenmeyi sağlıyor. Astronot Pilotlar seçimi yapılırken genelde silahlı kuvvetlerden seçiliyor özellikle havacı pilotların şansı çok daha fazla.

Görev uzmanları ise pilotlara eşlik ediyor ve çeşitli araştırma görevlerinin yan ısıra ekipmanların onanını ve bakımı üzerinde çalışıyor.

Astronotluk mesleği zorlu olduğu kadar eğlencelidir de. Kendinizi eğitim sırasında Dünya’da, görev sırasında uzayda çetrefilli durumlarda bulacaksınız. Uluslararası Uzay İstasyonunda, ağırlıksız ortamda, küçük bir yerde uzun bir süre geçirmek zorunda da kalabilirsiniz. Hepsi bu muhteşem işin bir parçası.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|