Dünya

Mısırlı gençlerden Türkçeye yoğun ilgi

Gazi Üniversitesi Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hakkı Suçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nün davetiyle belki de ilk kez Arapça-Türkçe yazılı çevirinin farklı temalarında katılımcıların uygulamaları üzerinde teorik yorumlarla daha başarılı çeviriler yapmalarına, çeviri ufuklarını geliştirmeye çalışıyorum.” dedi.

Söz konusu atölyeye Mısırlıların büyük ilgi gösterdiğini belirten Suçin, “Kahire’de oldukça ilgili, dinamik bir çevirmen grubuna eğitim vermekten mutluyum. Bu tür atölyelerin Arapça-Türkçe dil çifti arasında çeviri yapacak adayları profesyonel çeviri kariyerine daha fazla yaklaştırdığına inanıyorum. Bu ise gelecekte daha fazla nitelikli çevirilerin üretilmesi anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

– “ÇEVİRİ ATÖLYESINE KATILDIM, ÇOK FAYDALANDIM”

Öte yandan atölyeye katılan YEE öğrencisi Mısırlı Sümeyye Osman da şunları söyledi:

“Türkçe bilen öğrencilerin iş hayatları, kariyerleri, çeviri alanından başlıyor. Gazetecilik alanında kariyer yapmak istediğim için yazılı çevirinin tekniklerini öğrenmek benim için önemli. Enstitüdeki çeviri atölyesine katıldım, çok faydalandım. Eminim ki bu atölyede öğrendiklerim kariyerime bilgili bir şekilde başlamama katkı sağlayacaktır.”

– TÜRKİYE İLE MISIR ARASINDAKI KÜLTÜREL VE AKADEMIK İŞBİRLİKLERİNDE GELİŞME

Kahire YEE’de 11-14 Aralık tarihlerini kapsayan Arapça-Türkçe çeviri atölyesi dolayısıyla düzenlenen programda bir konuşma yapan Kahire YEE Koordinatörü Emin Boyraz, Türkiye ile Mısır arasındaki kültürel ve akademik işbirliklerinin hızla geliştiğini görmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Türkçe öğrenen Mısırlı gençlere yönelik çeşitli kariyer programları organize ettiklerini ve söz konusu çeviri atölyesini özellikle Türkoloji alanında çalışmayı hedefleyen çevirmen adaylarına yönelik düzenlediklerini aktaran Boyraz, şunları kaydetti:

Mısır’da 2010’da faaliyetlerine başlayan Kahire Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra kültür sanat faaliyetleri ve çeşitli etkinliklerle iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeyi sürdürüyor.

KAYNAK: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası