Dünya

Miçotakis’ten Türkiye’ye: Eninde sonunda cezalandırılır

Türkiye’yi hedef alan Yunanistan Başkanı Kyriakos Miçotakis, yeni bir açıklama yaptı.

Yunan İn gazetesinde “Miçotakis’ten Erdoğan’a yanıt: Sınırları ihlal eden cezalandırılır” başlığıyla verileb haberde, Miçotakis’in Türkiye’yi ima ederek “Sınırları ihlal eden eninde sonunda cezalandırılır, emperyal vizyonlar 21. yüzyıla sığmaz” dediği aktarıldı.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Milli Güvenlik Kurulu’nun dün yaptığı açıklamaya cevap verdi:

“Türkiye, uluslararası hukuk kurallarını kabul etmesi temel şartına bağlı olarak, çıkarlarını her türlü yasal yolla savunma hakkına sahiptir. Ancak Uluslararası Hukuku açıkça ihlal etmeye ve Yunanistan’ı savaşla (casus belli) tehdit etmeye hakkı yoktur. Yunanistan Türkiye’ye karşı hiçbir iddiada bulunmuyor. Uluslararası Hukuk temelinde diyalogdan yanadır. Ancak, gerektiğinde yasal çıkarlarını ve haklarını savunacaktır.”

MGK BİLDİRİSİNDEKİ YUNANİSTAN BÖLÜMÜ:

“Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan’ın bilhassa son dönemde artan kışkırtıcı eylemleri ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

Yunanistan’ın beyhude çabalarına karşı milletimizin menfaatlerinin muhafazası için her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz vurgulandı.

Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan’ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Putin'den sürpriz görevden alma!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER