Dünya

Miçotakis hükümeti zor durumda! Parlamento binası önündeki çatışmalar sürüyor

Kiryakos Miçotakis hükümeti zorda… 9 Kasım’dan beri süren 24 saatlik ilan edilen genel grev, Yunanistan’da kamu hizmetlerinin felç olmasına neden olmuştu.

YUNANİSTAN’DA HAYAT ÇOK PAHALI

İşçiler, artan yaşam maliyetine, artan tüketici fiyatlarına, ulaşımın aksamasına, uçuş iptallerinin zorunlu kılınmasına ve kamu hizmetlerinin kapatılmasına karşı ülke çapındaki grevler sırasında iş bıraktılar. Taksicilerden, bankalara, devlet kurumlarından özel işletmelere kadar birçok kurum ve kuruluşun hayat pahalılığını protesto etmek için düzenlendiği artarak grev devam ediyor.

“İŞTEN ÇIKARMALARA VE MAAŞ KESİNTİLERİNE HAYIR”

Grevle birlikte ülke çapındaki hizmetlerin birçoğu aksadı. Grev kapsamında binlerce işçi sokağa çıkarken bazı eylemciler “İşten çıkarmalara ve maaş kesintilerine hayır” yazılı pankartlar açtı.

KAOSUN AYAK SESLERİ

Geçtiğimiz gün de artarak devam eden grevde, parlamento binasına doğru ilerleyen göstericiler, polisle çatıştı. Molotofkokteyli ve sopalarla ilerleyen göstericilere, polis bazı noktalarda göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etti. Ünlü markaların bulunduğu, turistik Ermou Caddesi üzerinde mağazalara zarar veren göstericilerden bazıları ise polis tarafından gözaltına alındı.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Yunan sendikaları kimi vergilerin düşürülmesini ve ayda 713 Euro olan asgari ücretin artırılmasını talep ediyor. Öte yandan ülkenin memur sendikaları konfederasyonu ADEDY’den gelen açıklamada, “Ülkemizin hem kamudaki hem de özel sektördeki çalışanları, haneleri ve vatandaşları boğan yüksek fiyatlara karşı mücadele ediyor” ifadeleri yer aldı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Intel, 13. Nesil işlemci özelliklerini açıkladı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER