Dünya

Macron: Türkleri müzakere masasında tek görmek istemiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ürdün’de düzenlenen Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı dönüşü uçakta gazetecilere konuştu.

Avrupa’nın NATO içinde daha kararlı bir rol üstlenmesi gerektiğini dile getiren Macron, “İttifak bağlı olmam gereken bir şey değil, seçmem gereken ve birlikte çalıştığım bir şey. Stratejik özerkliğimizi yeniden düşünmeliyiz” dedi.

“Avrupa, teknoloji ve savunma yetenekleri konusunda daha fazla bağımsızlık kazanmalıdır” diyen Macron, Avrupa’nın kendisini geliştirme çabasının da NATO’ya bir alternatif olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi:

Daha güçlü bir Avrupa ittifak içinde kıtanın daha bağımsız olmasını sağlayacaktır. NATO’nun içinde, NATO’yla birlikte hareket etmeye imkan tanıyacak fakat NATO’ya bağımlı olmamayı getirecektir.”

“TÜRKLERİN MASAYA OTURMASINI İSTEMİYORUM”

Wall Street Journal’da yayımlanan haberde, Macron’un Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin kaynaklarından biri olduğuna da değinilirken, doğu Avrupa ülkelerinin liderlerinin Macron’u suçladığı da belirtildi. Macron, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı dönemde ve öncesinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor ve hatta tehdit ediyordu.

Macron’un uçakta gazetecilere, “Bütün Avrupalılar ve Batılılar bana ahlak dersi verenler bana müzakere masasında kimin oturması gerektiğini söylemeli. Bana kalırsa ben Çinlilerin ve Türklerin bundan sonraki aşamada ne olacağını görüşmek için yalnız müzakere etmelerini istemiyorum” dediği ifade edildi.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   AFAD'dan Buca'daki deprem sonrası kritik açıklama!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası