Spor

Maçların uzama sebebi belli oldu!

2022 Katar Dünya Kupası’ndaki duraklama dakikaları dikkat çekiyor. Turnuva başından bu yana 90 dakikalık maçların birçoğunda oynatılan süre 100 dakikanın üzerine çıkmış durumda. 

Opta istastiklerine göre, Arjantin’in Suudi Arabistan’a 2-1’lik şok edici mağlubiyetinin sonuna 8 dakika eklenirken mücadele yaklaşık 14 dakika sürdü. Bu süreç Dünya Kupası’nda tek bir yarıda en uzun beş duraklama süresinden biri oldu.

İngiltere – İran maçında ise ilk yarıda 15, ikinci yarıda ise 14 dakika duraklama bölümü oynandı. 
 

Collina: Amaç, daha fazla şov

FIFA hakemler komitesi başkanı Pierluigi Collina, turnuva öncesinde yaptığı açıklamada, “Amaç, Dünya Kupası’nı izleyenlere daha fazla şov sunmak.” dedi. Collina, hakemlere yönelik direktifin yeni bir şey olmadığını ifade etti.

Uzun süreli gol kutlamaları FIFA’nın radarına takıldı. Collina Katar’daki maç yetkililerine verdiği FIFA talimatları hakkında “Gol sevinçleri bir, bir buçuk dakika sürebilir. Sadece gol sevinci için üç, dört, beş dakika kaybedilebilir ve bu dikkate alınmalı. Bu sonunda telafi edilmelidir.” dedi.

Sakatlıklar, oyuncu değişiklikleri ve gol sevinci bu sürece etken oldu ancak hakemlerin artık ek süre konusunda FIFA yönergelerini uyguladığı görülüyor. Amaç, zaman kaybını azaltmak ve topun daha uzun süre oyunda kalmasına izin vermek olarak öne çıkıyor.

 Maç süreleri(Dakika)

Katar 0-2 Ekvador: 100 dk 18 sn
İngiltere 6-2 İran: 117 dk 16 sn
Senegal 0-2 Hollanda: 102 dk 49 sn
ABD 1-1 Galler: 104 dk 34 sn

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Şenol Güneş kötü haberi verdi! "Ghezzal..."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER