Sağlık

Limon tuzu zararlı mı? Doğal limon tuzu nasıl yapılır?

Limon tuzu, besinlerin uzun süre taze tutulması için kullanılır. Limondan kaynaklı olarak kulağa sağlıklı gibi gelse de insan bedeni için büyük tehlike içerir. Genellikle hazır içecek ve ila sektöründe kullanılan limon tuzu, evlerde hazırlanan turşu ve zeytin yapımında da kullanılır. Yiyecek-içecek sektöründe oldukça fazla kullanılan limon tuzu aynı zamanda temizlik malzemelerinde de sıkça kullanılmaktadır. İşte limon tuzunun faydaları ve zararları…

Günlük hayatımızda oldukça fazla kullanılan limon tuzu, özellikle kireçlenen demlik, banyo ve musluk başlarının temizliğinde sıkça tercih edilir. Bunun yanında doğal tepkimelerle meydana geldiği için kimyasal bir maddeye dönüşen limon tuzu, gıdalarda ölçülü hatta çok az miktarda tüketilmemesi halinde insan bedenine ciddi zarar vererek çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Limon tuzu, ev ortamında daha çok turşu yapımında tercih edilir. Limon tuzu, gıda sektöründe daha çok hazır ürünlerin dayanıklılığını arttırmak ve uzun süre taze kalmasını sağlamak için kullanılır. Kimyasal bir madde olduğu için aşırıya kaçmadan kullanılması gerekir. 

  • Doğal da olsa kimyasal bir madde olması nedeniyle çok fazla tüketilmesi halinde boğazda yaralara neden olmaktadır. 

  • Limon tuzu, mide hastalıklarına neden olmasının yanında özellikle mide hassasiyeti ve mevcut bir mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi gerekir. 

  • Limon tuzu, kanserojen madde statüsünde değerlendirildiği için sıkça kullanıldığında uzun vadede birçok hastalığa neden olur. 

  • Limon tuzu, yemek borusunun tahriş edilmesine ve ağızda yaraların çıkmasına sebeptir. 

Birçok kimyasal temizlik malzemesi yerine limon tuzu kullanımı oldukça masum kalırken, limon tuzunun sıkça besinlere kullanılması, insan hayatını tehlikeye atan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Yemek ve turşu yapımında limon tuzu yerine limonun bizzat kendisinin kullanılması tavsiye edilir. Limon tuzu, kimyasal madde statüsünde olduğu için evde yapılması pek mümkün değildir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası