Ekonomi

Küresel piyasalar riskten kaçış modunda

Fed’den sert sıkılaşma mesajı beklentisi ve ABD konut satışları verisinin ekonomik yavaşlamaya işaret etmesiyle bu sabah yatırımcılar riskten kaçınıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,5’ten fazla geriledi. Düşüşe Çin ve Hong Kong Borsaları öncülük etti. Çin ekonomisine yönelik endişelerin artmasıyla CSI 300 ve Hang Seng endeksinde yüzde 1’i aşan kayıp kaydedildi.

ABD ve Avrupa vadelilerin de gerilemesi daha geniş çaplı bir risk iştahsızlığını gösteriyor. S&P 500 ve Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0,4 düşüş yaşıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.290 puana çıktı.

Petrolde arz gündemi

Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın OPEC+ müdahalesi sinyali verdiği açıklamaların ardından düşen petrol fiyatlarına destek ABD verilerinden geldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre geçtiğimiz hafta ABD ham petrol envanterleri 5,63 milyon varil geriledi. Kazakistan petrol ihracatının aylar boyu kısıtlanabileceği haberleri de petrol fiyatlarının aşağıya gelmesini engelleyen faktör olarak dikkat çekiyor.

Brent ekim kontratı yüzde 0,4’lük sınırlı kayıpla 100 doların hemen altında alıcı buluyor.

IG Asia Pte. Analisti Jun Rong Yeap, Suudi Arabistan açıklamalarının ardından dipten alımların arttığını belirtirken olası ABD-İran nükleer anlaşmasının aşağı yönlü hareketi hızlandırabileceğini belirtti. Öte yandan Financial Times’ın bir ABD’li kıdemli yetkiliye dayandırdığı haberine göre ABD ile İran nükleer anlaşmasında ilerleme kaydedilse de hala uzlaşmaya varılamayan alanlar mevcut.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ADÜ’de sağlık personeline banka promosyonunda Türkiye rekoru

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER