Dünya

Kraliçe 2. Elizabeth’e “acı içinde öl” diyen profesörü hedef aldılar

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından İngiliz sömürgesi altında uzun yıllar geçiren Afrikalılar da açıklamalarda bulundu.

ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Nijerya kökenli Uju Anya, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Hırsız, tecavüzcü, soykırımcı imparatorluğun başındaki monarkın sonunda öldüğünü duydum. Acı içinde ölsün” dedi.

TWEET’İ SİLİNİNCE YENİ PAYLAŞIM YAPTI

Ancak Twitter, kullanıcıların şikayeti üzerine kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle Anya’nın bu tweet’ini sildi. Gelen tepkiler üzerine Uju Anya bir açıklama daha yaptı ve “Benden ailemin yarısını katleden, yerinden eden ve bugün hayatta olanların hâlâ atlatamadıkları bir soykırımı destekleyen bir hükümetin başındaki hükümdarı küçümsemek dışında bir şey bekleyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

BEZOS TEPKİ GÖSTERDİ

Uju Anya’nın tweet’ine Amazon CEO’su Jeff Bezos da tepki göstererek, “Bu kişi dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen biri mi? Hiç sanmıyorum. Wow.” dedi.

Uju Anya ise Bezos’a, “Herkes seni ve dünyaya zarar veren acımasız açgözlülüğünü benim sömürgecilerimi hatırladığım gibi hatırlasın” şeklinde yanıt verdi.

AFRİKALILAR KIZGIN

Kenya’da 17 yaşındayken İngilizlere karşı Mau Mau isyanına katılan ve bugün 98 yaşında olan Gitu Wa Kahengeri de Kraliçe’nin ölümüne üzülmeyenlerden.

İngiliz güçleri tarafından bir kampta alıkonulduğunu, dövüldüğünü ve yemek verilmediğini hatırlatan Kahengeri, ülkesinin İngilizler tarafından işgal edildiğinin altını çizdi.

BBC AFRICA ZOR DURUMDA KALDI

BBC’nin Afrika ediyonu, Kraliçe’nin Afrika ile ilişkisini anlattığı kısa bir belgesel videosu paylaştı. Videoda Kraliçe’nin Margaret Thatcher’a rağmen Güney Afrika’daki Apartheid yönetimine yaptırım uygulanması kararını desteklediğini, Afrika ziyaretlerini ve liderlerle olan ilişkilerini anlatan görüntülere yer verildi. Afrikalıların videoya İngiltere’nin sömürgeci geçmişini ve suçlarını anlatan yorumlar yazması üzerine, BBC Afrika yorumları kapatmak zorunda kaldı.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER