GÜNDEM

Kombisini açmayan şahsın kapısına tehdit notu asıldı: Bu sana son uyarı, ikinci uyarı olmayacak

Kış aylarıyla beraber iyiden iyiye düşen sıcaklıklar nedeniyle çok sayıda vatandaş kombilerini köklerken yüksek gelen faturalar da resmen bel büküyor. Minimum seviyede yakıldığında bile 400-500 TL civarlarında seyreden faturalardan kaçınmak isteyen bir kısım ise kombilerini çok zorunlu olmadıkça açmıyor bile.

SOSYAL MEDYAYA DÜŞEN OLAY TARTIŞMA YARATTI

Kombilerini açmayan ve üşümediğini ifade eden birçok kiracı ve ev sahibi ise aynı apartmanda yaşadıkları komşuları için ciddi bir sorun oluşturuyor. Hukuki düzenlemelere göre de kat maliklerinin kombisini yakmayan komşuya karşı dava açma hakkı bulunurken, sosyal medyaya düşen bir olay ise büyük tartışma yarattı.

“SENİN YÜZÜNDEN DOĞAL GAZ FATURASINI YÜKLÜ ÖDÜYORUZ”

32 daireli bir apartmanın 3. katında yaşayan bir şahıs, kombisini açmadığı gerekçesiyle kapısına asılan tehdit notunu paylaştı. Soğuk havayı çok sevdiği için kombisini açmadığını ve bunun doğal hakkı olduğunu iddia eden şahsın kapısına bırakılan notta “Seni burada istemiyoruz. Kombini çalıştır ya da s… ol git bu apartmandan! Senin yüzünden doğal gaz faturasını yüklü ödüyoruz. Bu sana son uyarı, ikinci uyarı olmayacak” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

KOMBİSİNİ AÇMAYAN KOMŞUYA DAVA AÇILABİLİR Mİ?

Yaşanan gelişme “Kombiyi açmayan komşu hakkında dava açılabilir mi?” sorusunu da beraberinde getirirken konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzman bir isim, her şehirde il hıfzıssıhha kurullarının halk sağlığının korunması amacıyla dış ortam sıcaklığı belli bir derecenin altına düşünce ısıtma sistemlerinin çalıştırılması kararını aldığını hatırlatarak, bu sıcaklığın genellikle 15 derece olarak belirlendiğini söyledi.

KAT MÜLKİYETİ KANUNU DA İLGİLİ HUSUSLARI İÇERİYOR

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun da bu konuya ilişkin hususları içerdiğine dikkati çeken uzman isim, kanunun 18’inci maddesinde “Kat irtifakı sahipleri bu hakka konu olan ortak arsa üzerinde, ileride kat mülkiyetine çevrilmek üzere yapılacak yapının sözleşmeye ve plana göre tamamlanması için kendilerine düşen borçları vaktinde yerine getirmek ve yapı işini, doğruluk kaideleri uyarınca kolaylaştırmakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler” hükmünün yer aldığını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası