Dünya

KKTC’den AB’ye rest: Tamamen reddediyoruz

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyinde alınan karara tepki gösterildi.

Açıklamada, “AB Genel İşler Konseyinde alınan karar ile GKRY Dışişleri Bakanlığının karar sonrası yaptığı açıklamayı tamamen reddediyoruz.” denildi.

AB’nin aldığı kararlar ve yaptığı açıklamaların tek amacının, kendi ilkelerinin hilafına; Kopenhag kriterlerine uymadığı halde genişlemeyi talep eden Almanya ile Yunan vetosunu engellemek amacıyla üyeliğe kabul ettiği GKRY’yi memnun etmek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“AB ve özellikle GKRY Dışişleri Bakanlığının, adadaki statükonun devamının başlıca şefleri olduğunu da hatırlatmak gerekmektedir.”

Açıklamada, “Rum tarafının ve destekçilerinin Ada’mızdaki ve bölgemizdeki gelişmeleri doğru analiz etmekten uzak oldukları açıktır. Kıbrıs müzakere sürecindeki deneyimler, müzakerelerin Kıbrıs Türk halkını sonuçsuz bir sürece hapsettiğini ve halkımızın aleyhine olan statükonun nihaileşmesine yol açtığını teyit etmektedir.” değerlendirmesi yapıldı.

Kıbrıs Rum tarafına konfor alanı sağlayan statükonun, BM Güvenlik Konseyinin ilgili sözde kararları ile çözülemeyeceği ve bu kararların değişen koşulların çok gerisinde kaldığının artık anlaşıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ile bilistişare, egemen eşitliğimiz temelinde yeni bir vizyon belirlemiştir. Bu vizyon gerçekçi ve değişen koşullara uygun yapıcı bir vizyondur.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Rum Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides’in, egemen eşitliğimizin tanınmasını ön koşul olarak koyduğumuzu ifade etmesi ise KKTC’nin pozisyonunu idrak etmediğini göstermektedir. Egemen eşitliğimizin tanınmasına ilişkin politikamızın bir ilke ve müktesep hakkımızın tanınması meselesi olduğunun vurgulanmasında yarar görmekteyiz.” denildi.

KKTC’DE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA!

KKTC İnsan Hakları Derneği de AB Genel İşler Konseyinin Doğu Akdeniz, Kıbrıs meselesi ve Türkiye’nin Rusya’yla ticari ilişkilerine yönelik kararlarına tepki göstererek AB’nin Kıbrıs Türklerinin meşru haklarını ortadan kaldıramayacağını vurguladı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Trump'ın, başdanışmanlığını yapan kızı ve damadının işine son vermek istediği iddia edildi

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Kıbrıs’taki Türk haklarının gasbedilmesine ortak olduğu belirtilerek AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB’nin bağnaz politikalarının Kıbrıs’ta adalete ve barışa katkıda bulunamayacağı ifade edildi.

Borrell’in Türkiye’nin Rusya ile ticari ilişkilerine yönelik ifadelerine de değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Borrell, Türkiye’ye Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyması için baskı kurmaya çalışıyor. Borrell ve AB’nin, Rusya ile kurduğu barışçıl diyalog sayesinde bütün dünyayı tahıl kıtlığından kurtaran Türkiye’ye, teşekkür etmesi gerek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası