GÜNDEM

Kapadokya’da ulaşıma kapatılan yolun çevresindeki tarihi mekanlar kurtarılacak

Nevşehir’in Göreme beldesini Ortahisar ve Ürgüp ilçesine bağlayan alternatif yolun tamamlanarak ulaşıma açılmasının ardından Kapadokya Alan Başkanlığı, kapatılan yola tabela koyarak bariyer yerleştirdi.

Kapadokya Alan Başkan Vekili Birol İnceciköz, alanda düzenlediği basın açıklamasında, yeni yolun ulaşıma açılmasıyla trafiğe kapattıkları eski yolun altında tespiti yapılan kayadan oyma tarihi mekanların kurtarılması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

İnceciköz, Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan çalışmanın, 14 uzman ve 50 işçiden oluşan ekiple yürütüleceğini ve yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Kapadokya Alan Başkanlığının, bölgenin tarihi ve doğal değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmayı misyon edindiğini dile getiren İnceciköz, şöyle konuştu:

“Burası UNESCO’nun 2006-2014 yıllarındaki izleme raporlarında, alternatif güzergahın belirlenerek, kapatılması tavsiye ettiği yol. Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un daha önce çeşitli vesilelerle değindiği ve talimatlandırdığı üzere Kapadokya Alan Başkanlığı olarak yolu trafiğe kapattık. Kazı çalışmaları yaptığımız bu alanda bulunan kaya mekanların, mevcut kaya kiliselerin devamı olduğunu düşünüyoruz. Ortalama 7 ila 8 ay sürmesini planladığımız kazı çalışmaları sonrasında, bölgenin tarihine ilişkin yeni veriler elde etmeyi de umuyoruz. Göreme Açık Hava Müzesi Çevre Düzenlemesi Projesi ise Kapadokya Alan Başkanlığımızca devam ettirilmektedir. Bu kapsamda Göreme Açık Hava Müzesi’nin bugüne kadar keşfedilmeyen kültürel miraslarını ortaya çıkararak, bölgenin var olan değerine bir değer daha katmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 13 kaya mekanın tespitini yaptık. Kayadan oyma kiliseler olduğunu düşünüyoruz.”

Yapımı tamamlanan 2,2 kilometre yeni yol, 19 Aralık’ta düzenlenen törenle ulaşıma açılmıştı.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Ay'da yeni mineral keşfeden Çin, Ay programını genişletme kararı aldı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası