Dünya

Joe Biden, 80’i deviren ilk ABD başkanı oldu

2020’de, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ı yenerek “ABD tarihinin en yaşlı başkanı” olan Joe Biden, dün 80 yaşına girdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre’in yaptığı açıklamaya göre, Biden ailesi, Joe Biden’ın 80. yaş gününü bir aile kahvaltısıyla kutladı.

ABD TARİHİNDE BİR İLK OLDU

20 Kasım 1942’de Pensilvanya’da dünyaya gelen Biden, siyasi kariyerine “ABD tarihinin en genç başkanı” olma mottosuyla başlamıştı. Biden, hayalini kurduğu başkanlığa ulaşsa da yaş konusunu tutturamadı.

Dün 80’i deviren Biden, “görevi başındayken 80 yaşına giren ilk ABD başkanı” unvanını kazanarak bir ilke daha imza atmış oldu.

MÜTEMADİYEN “BEN GAYET İYİYİM” MESAJINI VERİYOR

Öte yandan Biden’ın doğum gününde en çok merak edilen sorulardan birisi de Biden’ın 2024’te tekrar başkanlık yarışına girip girmeyeceği oldu. Joe Biden, 2024’te aday olur ve yeniden seçilirse, ikinci döneminin sonunda 86 yaşında olacak.

Ülkede özellikle Cumhuriyetçi kesim Biden’ın başkanlık ofisi için “mental ve fiziki olarak çok yaşlı” olduğunu savunurken, Biden sık sık bu soruya “gayet iyiyim” cevabını veriyor.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Yunanistan, Türkiye sınırındaki çelik bariyeri 180 kilometreye çıkaracak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER