Dünya

Japon’dan Çin’e Tayvan tepkisi: Statüko değişikliğine karşıyız

LDP Politika Araştırma Konseyi Şefi Hagiuda, Taipei ziyaretinde katıldığı forumda, Tayvan Boğazı barışının, “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” için hayati olduğunu belirtti.

Boğaz bölgesinde gittikçe artan askeri baskılara işaret eden Hagiuda, Çin’in bölgesel statükonun güç kullanılarak değiştirilmesi teşebbüslerine karşı çıkacaklarını bildirdi.

Çin’in, Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine ağustosta fırlattığı balistik füzeleri anımsatan Hagiuda, “Pekin, askeri tansiyonu yükseltebilecek hamlelerden çekinmeli.” dedi.

Ulusal savunma kapasitelerini güçlendirmek için ülkesinin kararlılığını da vurgulayan Hagiuda, “Japonya, caydırıcılığı artırmak için saldırı kapasitelerine sahip olacak.” ifadesini kullandı.

Taipei ziyareti kapsamında Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile bir araya gelen Hagiuda, boğaz bölgesinin barış ve istikrarı için Tokyo-Taipei işbirliğinin önemini vurguladı.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   PKK'nın sözde komutanlarına SİHA'yla nokta operasyon

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası