Dünya

İtalyan basını: Yunanistan, Türkiye’nin olağanüstü jeopolitik yükselişinden korkuyor

Yunanistan’ın artan provokasyonlarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” açıklaması, Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkileri iyice gerilmişti.

İki ülke arasındaki gerilim Avrupa basınında da geniş yankı buluyor. İtalya’da yayınlanan aylık jeopolitik dergi Limes’te bu gerginliğe değinildi.

Haberde Erdoğan’ın “Yunanistan’a gönderdiği şifreli tehdit, zaten kaynayan Ege sularını daha da ısıttığı” belirtilirken, Atina’nın Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletler’den Türkiye’yi ikna etmeleri için yardımda bulunduğunun altı çizildi.

“YUNANİSTAN’IN DÜŞMANCA EYLEMLERİ TÜRKİYE’Yİ ‘TAŞIRDI'”

“Türkiye’nin taşkınlığı, Yunanistan’ın giderek artan provokasyonlarına bir tepki” diyen Limes, habere şöyle devam etti:

“YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN OLAĞANÜSTÜ JEOPOLİTİK YÜKSELİŞİNDEN KORKUYOR”

Haberin devamında Limes, “Yunanistan, Türkiye’nin olağanüstü jeopolitik yükselişinden korkuyor. Ankara’nın birden fazla masada başrol oynama yeteneğinden, (ABD ve diğerlerine) vazgeçilmez bir aktör olarak kendini kabul ettirme yeteneğinden korkuyor” ifadelerine yer verdi.

Türk ve Rumların birbirlerinin tuzağına düşme ihtimalinin pek olması olmadığını aktaran dergi, Erdoğan’ın sözlerini alıntılayarak, haberi şu sözlerle sonlandırdı:

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Cezayir’de son bir haftada trafik kazalarında 45 kişi hayatını kaybetti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER