Teknoloji

İsviçre, otonom yeraltı kargo taşımacılığını başlatacak…

Geçtiğimiz yılın sonlarında ülke parlamentosu tarafından onaylanan yeraltı kargo taşımacılığı ağıyla ilgili olarak İsviçre, Cargo Sous Terrain(CST) projesine başlamaya hazırlanıyor. İlk olarak 2016 yılında ortaya koyulan proje, o zamanlar 3,4 milyar dolar civarındaydı. Genişletilen projenin şu anki değerinin 35 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

İsviçre, kargo yüklerinin taşımacılığı için gelecek 30 yıl içinde %40 daha fazla trafik yoğunluğunun gerçekleşmesinin beklenmesiyle beraber bu trafiği azaltabilecek bir yol geliştirmeye odaklanıyor.

CST projesi, yaklaşık 6m çapa ve üç şeride bölünmüş düz bir zemine sahip bir tüneli içeriyor. Elektrikli motora sahip araçlar, bu tüneller içinde saatte 30 km hızla ilerleyecek.  Gıda ve soğutulmuş ürünler, soğutma uyumlu araçlar kullanılarak taşınabilecek ayrıca tünel içerisinde daha küçük yüklerin taşınması için tünelde bir üst hat da bulunacak.

Proje kapsamında ilk olarak Ağustos ayında başlanılacak ve 2031 yılına kadar tamamlanması beklenen Zürih ve Härkingen/Niederbipp arasında yalnızca 10 bağlantı merkezini içeren yaklaşık 70 km’lik bir hat oluşturulacak. CST ağının tamamlanmasıyla beraber ülke genelinde yaklaşık 500 km tünel yer alacak. Projenin 2045 yılında tamamlanması planlanıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Türk Telekom 2021 Faaliyet Raporu’na LACP’den 14 ödül

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER