Genel

İşte 2023’ün En İyi Meslekleri: Hangi İşler Tercih Ediliyor?

İşe almada oluşan talep, mesleki büyüme, ortalama maaş, istihdam oranları, gelecekteki dair beklentiler, stres düzeyi ve iş-yaşam dengesi gibi maddeler üzerinden yapılan araştırmada 2023 yılında hangi mesleklerin öne çıkacağı belirlendi.

Bloomberg’in araştırmasına göre bu yıl yazılım geliştiricileri gözde mesleklerden olacak.

Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisliği, bilişim programları eğitimi verilen bölümlerden mezun olan uzmanlar, yazılımları hazırlamak, kodları yazmak ya da sonrasında destek sunmak gibi birçok görevde bulunurken, yazılım mühendislerinin ortalama 26 bin TL seviyesinden maaş aldıkları görülüyor.

Pratisyen hemşireler 2023 yılında talep görecek.

Hemşireler, hastalarla ilgili tüm süreçlerde bulunan önemli bir sağlık çalışanı olurken, Türkiye’de ortalama 12 bin TL gibi bir ücretle çalıştıkları görülüyor.

Medikal ve sağlık servisleri müdürü de öne çıkıyor.

Tıp, Eczalık ve Biyoloji , Biyomedikal Cihaz Teknolojileri gibi bölümlerden mezun olan meslek sahipleri çalıştıkları tıbbi kurumlarda kuralları belirleyerek, standartları korurken, satış öncesi ve sonrası destek bölümlerini de denetler. Ortalama 57 bin seviyesinde maaş aldıkları görülüyor.

Asistan hekimler de bu yıl yeniden yükselişe geçiyorlar.

Uzmanlık eğitimini henüz almamış ya da alma sürecinde olan hekimlerin de hasta süreçlerinin hepsinde bulunduğu bilinirken, aylık ortalamada 30 bin TL gibi biz kazanç sağladıkları görülüyor.

Bilgi güvenliği analisti de siber güvenlik ortamında öne çıkacak.

Siber altyapıya dair erişim, kontrol ve kaynaklarla şirket sistemini koruyan uzmanlar problemleri de çözmeye yardımcı olacak önlemleri alır. Bir yazılım mühendisi ortalama 26-27 bin TL aylık kazanç sağlar.

Fizik tedavi uzmanları da özellikle yaşlanan demografilerde öne çıkacak.

Hastalık, yaralanma, sakatlanma ya da yaşlanmaya bağlı fiziksel sorunlarda tedavi sürecini yürüten uzmanlar, üniversitelerde 4 yıllık bu alanda lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Ortalama aylık kazançları 50 bin TL’nin üzerine çıktığı görülüyor.

Finans müdürlerinden de vazgeçilemiyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Vitamin Hapı Kullanmak Yerine Bu Besinleri Tüketin Vitaminsiz Kalmayın!

Bütçeler, raporlar, mali tablolar gibi gelir-gider dengelerini tutturmak, maaşlar, vergiler, primlerin ödenmesi ve muhasebe kayıtlarının tutulması ve denetlenmesi işlerini yapan uzmanlar, sektör ve şirket olarak değişmekle birlikte ortalama 35 bin TL gibi bir kazanç sağlıyorlar.

Teknolojinin her alanı listede: Bilgi işlem müdürü

Şirketin donanım ve yazılım ihtiyaçlarında tüm süreçlerin içinde bulunan uzmanlar ayda ortalama 30 bin TL kazanç sağlıyor.

Tüm ilgi teknolojiye kaydı: Web geliştiricisi

Kısaca internet sayfalarının mimarları olan uzmanlar ayda ortalama 17 bin gibi bir maaş alıyorlar.

Son sırada da sağlık sektörü var: Diş hekimi

Adı üzerinde diş hekimi, 5 yıllık Diş Hekimliği bölümünden mezun olurken, aylık ortalama 30 bin TL kazanca sahip olabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası