GÜNDEM

İstanbul’da STK’lerden Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne destek

İHH İnsani Yardım Vakfının açıklamasına göre, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” kapsamında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde gerçekleştirilen panel öncesinde, katılımcı sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Abdullah Resul Demir, Çin’in sayıları 1200’ü geçtiği ifade edilen toplama kamplarında 3 milyona yakın kişiyi alıkoyduğunu belirterek, “Ulusal ve uluslararası kamuoyunu farkındalığa çağırıyoruz. Uygurlar, bugün en temel insani hakları ellerinden alınmış bir halk olarak kitlesel bir zulümle karşı karşıya bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da “Çin zannedildiği kadar güçlü değil. Çin, Doğu Türkistan’da evleri toplama kamplarına, hapishanelere dönüştürdü. Konuşma zamanı bitti. Allah’ın Türkiye’ye verdiği gücü, Türkiye Doğu Türkistan için kullanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Abdulahad Udun da 8 milyondan fazla insanın gözaltı kamplarında tutulduğunu ifade ederek, “Doğu Türkistan’ın doğal kaynakları 1,4 milyar Çinlinin ihtiyacını karşılarken, yerel halk yoksulluk sınırının altında bırakılıyor.” dedi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Milli Türk Talebe Birliği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Kulübü, İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ile Genç İHH’nin de katıldığı panelde çeşitli oturumlar düzenlendi.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Elmas Yağmurları Uzayda Çok Sık Görülüyor Olabilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası