GÜNDEM

İstanbul’a kar geliyor mu? MGM’den ezber bozan açıklama

Haber7 / Gamze Türk 

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurdun büyük kesiminde soğuk ve yağışlı hava etkili olurken, “Kar ne zaman yağacak?” sorusu gündeme geldi. 

18 Aralık’tan sonra soğuk hava dalgasının Türkiye’ye kuzey kesimden giriş yapacağını belirten uzmanlar birçok ilde kar yağışının görüleceğini ve yağışın 4-5 gün süreceğini ifade etti. Uzmanlar, İstanbul’un yüksek kesimlerinin de beyaza bürünmesinin beklendiğini söyledi. 

Uzmanlar ayrıca, “asıl kar yağışının” ise Ocak ayı sonunda beklendiğini kaydetti. 

Haber7 Muhabiri Gamze Türk, kar uyarısını Meteoroloji Genel Merkezi Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit’e sordu. 

Önümüzdeki günlerde İstanbul’da da ülke genelinde de ciddi kar yağışı görülmesini beklemediklerini vurgulayan Macit, Henüz kar yağışı için; bu tahminler için de erken” ifadelerini kullandı. Macit’in, Gamze Türk’ün sorularına verdiği yanıtlar şöyle: 

KAR YAĞIŞI GELİYOR MU?

İstanbul’da henüz kar yağışı beklentimiz yok. Yağmur şeklinde yağışlar bekliyoruz. Hatta cuma ve cumartesi günü İstanbul’da hava sıcaklığı 18 dereceye kadar çıkacak. 

KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER

Pazar günü yağmurla beraber 15 dereceye düşüyor. Serin hava pazartesi ve salı günü geliyor, 8-10 dereceye kadar düşüyor. Ancak yağışların İstanbul’da yağmur şeklinde görülmesini bekliyoruz. Salı günü sabah saatlerinde Trakya’nın yükseklerinde kar yağışları görebiliriz. Pazartesi ve salı günü Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ve İç Anadolu’nun özellikle iç kesimlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz ama yurdun diğer bölümlerinde şu an için yağış yağmur şeklinde görülecek. 

HANGİ BÖLGELERDE YAĞIŞ BEKLENİYOR?

Hatta cuma ve cumartesi günü yağışlı alan oldukça dar. Cuma günü sadece Doğu Karadeniz’de bekliyoruz yağışları. Cumartesi ülke genelinde yağış yok. Pazar günü ise Batı Karadeniz’le Marmara bölgesinde sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. 

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde. Pazar gününe kadar bu böyle devam ediyor. Pazartesiden itibaren ise azalıyor. Mevsim normalleri civarına düşeceğini bekliyoruz. 

“İSTANBUL’A KAR GELİYOR” HABERLERİ DOĞRU MU?

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kar ve sağanak uyarısı: Hafta sonuna dikkat!

Maalesef kışa girerken böyle haberler çıkıyor. Dolayısıyla havanın soğumasına paralel olarak, her soğumadan itibaren kar yağışı beklentisini oluşuyor. Şu anda öyle bir şey yok. Henüz kar yağışı için erken. Bu tahminler için de erken. Önemli olan ilk 4-5 gün. Pazartesi salı tekrar havayı soğutabilir ama bunu ilerleyen bültenlerde paylaşmakta fayda var. Hafta sonuna kadar, pazar günü de dahil olmak üzere herhangi bir kar yağışı beklentisi yok. 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası