Dünya

İsrail, Rusya’dan istediğini alamadı

Ukrayna’daki savaş yüzünden Rusya’yı terk etmek isteyen Yahudilerin kaçışına yardımcı olan ajansın Rusya temsilciliğinin kapatılması için Moskova’da görülen dava sürüyor. Cuma günü başkent Moskova’da davaya bakan mahkeme ajansın iki aylık arabuluculuk süresi talebini reddetti, ancak davaya bir ay süreyle ara verilmesini onayladı.

Rusya Adalet Bakanlığı’nın, İsrail Yahudi Ajansı’nın (JAFI) Rusya şubesini Rus vatandaşlarına ait gizli bilgileri göndermekten dolayı kapatmak istediği belirtiliyor. Kremlin sözcüsü Dimirti Peskov kapatma davasının Rus mevzuatıyla ilgili olduğunu belirtmişti.

Davaya ilişkin değerlendirmede bulunan sürgündeki Moskova Başhahamı Pinchas Goldschmidt kapatma girişiminin arkasında iki neden yattığı görüşünde. Birincisi İsrail Başbakanı Yair Lapid’in eleştirileri, ikinci sebep ise İsrail’e göçe eden Rus yahudilerin yarattığı” beyin göçü”.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Moskova’nın İsrail Yahudi Ajansının (JAFI) Rusya’daki temsilciliğinin tasfiyesi yönündeki talebinin “iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyeceğini” söylemişti. Lapid, nisan ayında Dışişleri Bakanı iken Moskova’yı Ukrayna’da savaş suçu işlemekle suçlamış ve Putin’in işgalinin “mazeretinin olmadığını” ifade etmişti.

Açıkça Ukrayna’yı işgali kınayan ve mart ayında Rusya’dan kaçan Avrupa Hahamlar Konferansı’nın başkanı Goldschmidt Moskova’da yabancı eleştirilere karşı tahammülsüz bir ortamın oluştuğunu belirterek Lapid’in eleştirilerinin ikili ilişkiler üzerinde yansımalarının beklendiğine işaret etti.

Rusya’nın “beyin göçünden” de endişe duyduğunu ifade eden hahambaşı “Rus hükümeti beyin göçünü ajansın 176 günde yaptığından çok daha fazla hızlandırdı. Eğer bunu durdurmak istiyorsa, savaşı durdurmalı” dedi.

KAYNAK: EURONEWS
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Durumu ağırlaşan Filistinli Nasır için gösteri yapıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER