Dünya

İran’da Mahsa Amini protestoları: İkinci idam gerçekleşti

İran, Mahsa Amini protestolarıyla ilgili ikinci infazı gerçekleştirdi. Meşhed kentindeki gösteriler sırasında tutuklanan ve ölüm cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Majidreza Rahnavard, bu sabah idam edildi.

İran Ceza Kanunu’na göre, “yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak” gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

İLK İDAM 8 ARALIK’TA GERÇEKLEŞMİŞTİ

Muhsin Şikari adlı İranlı, Ekim ayında başkent Tahran’daki “Settar Han Caddesi’ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı” iddiasıyla Devrim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılmıştı. Cezası, başkent Tahran’da 8 Aralık’ta infaz edilmişti.

ÖLÜ SAYISI 500’E DAYANDI

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen “İrşad devriyeleri” tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de hayatını kaybetmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’ne (IHR) göre, Mahsa Amini gösterilerinde bugüne kadar 458 kişi yaşamını yitirdi.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kuzey Kore kıtalararası balistik füze fırlattı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası