Genel

iPhone 16 Pro’dan İlk Bilgiler: Ekrana Gömülü FaceID

Güney Kore’nin güvenilir teknoloji haber sitelerinden The Elec, ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi. İddiaya göre Apple, önümüzdeki yıl iPhone’larda büyük bir değişiklik yapacak. Bu bağlamda; iPhone 16 Pro’nun ekran altına gömülü Face ID’ye sahip olacağı söyleniyor. Peki sistem nasıl çalışacak?

İddialara göre Apple, Face ID’yi ekran altına alıp, bu sayede ekrandaki alanı bir nebze daha büyütmüş olacak. TrueDepth kamera ile kullanıcının yüzünü tanıtan ve ekran kilidini açan cihaz, kilit açıldıktan sonra görünmeyecek. Telefonun ekran tasarımı ise tıpkı iPhone 14 Pro’daki gibi delikli olacak. Üstelik şirketin ilerleyen yıllarda ekran altı kamerayı tamamen benimseyip, ekran deliğini de ortadan kaldırabileceği konuşuluyor.

Aynı iddia, Mayıs 2022’de de gündeme gelmişti

iPhone 16 serisi için hazırlanan konsept tasarım. 

The Elec tarafından gündeme getirilen iddia yeni değil. Ekran endüstrisinin önemli sızıntı kaynaklarından Ross Young, Mayıs 2022’de bir paylaşım yapmış ve Apple’ın 2024’te ekran altı Face ID’ye geçeceğini, 2026’da ise ekran deliğini tamamen kaldıracağını söylemişti. Rous Young’ın açıklamasına göre de Apple, önce Pro modellerde ekran altına gömülü Face ID’ye geçiş yapacak.

Ekran altı selfie kameraları yeni bir teknoloji değil. Hatta bu özelliğe sahip çeşitli Android telefonlar, çoktan piyasaya sürülmüş durumda. Ancak böyle bir gelişme iOS ekosisteminde bir ilk olacak. Ekranın altına alınan Face ID’nin ve ön kameranın ne kadar başarılı olacağını bekleyip görmekten başka bir çaremiz yok.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   iPhone 14, Apple Watch, AirPods Pro... Dün düzenlenen Apple etkinliğinden satır başları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası