Bilim

İnsanlığın Evrimleşmeye Devam Ettiği Kanıtlandı

Günümüz modern insanları olan bizlerin primat türlerinin evrimi sonucunda bu noktaya geldiği, bilim dünyasında büyük kabul gören bir teori. Peki, insanlar olarak bugün de evrilmeye devam ediyor muyuz? İşte bu sorunun cevabı, yeni bir araştırmayla verildi.

Cell dergisinde yayımlanan araştırma, günümüz insanlarında evrimsel geçmişimizde var olan 155 yeni gen keşfetti. Üstelik bu genlerden ikisi, sadece modern insanlarda bulunan bir gen olarak belirlendi. Bu mikrogenlerin varlığına dair kanıt, insanlığın günümüzde de evrilmeye devam ettiğinin kanıtı da oldu.

Peki bu genler vücudumuzda hangi rolleri üstleniyor?

Keşfedilen 155 genin büyük bir kısmının insan DNA’sında hangi rolleri üstlendiği henüz bilinmiyor. Fakat bilim insanları, artık sonraki çalışmalarında genlerin vücudumuzdaki rolünü öğrenmeye çalışacaklar.

Hücrelerden alınan örnekler ile birlikte bilim insanları, halihazırda yalnızca 47 genin rolünü tespit etmeyi başardı. Bu genlerin 44’ü büyüme kusurları, üçü ise muskular distrofi, retinitis pigmentoza ve Alazami gibi hastalıklarla ilişkili genler idi.

Cell dergisinde yayımlanan araştırmaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kurtlar da İnsanlara Köpekler Gibi Bağlanabiliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası