Dünya

İngiltere’nin yeni başbakanı belli oldu! Boris Johnson’dan veda açıklaması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, yaz aylarının başında Muhafazakar Parti liderliği dolayısıyla Başbakanlık görevinden istifa etmesi sonrası başlayan süreç tamamlandı.

Partideki liderlik seçimi ve liderin görevden alınması süreçlerini yürüten organı “1922 Komitesi” Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, başkent Londra’daki Kraliçe 2. Elizabeth Konferans Merkezi’nde parti üyelerinin yaptığı oylamanın sonuçlarını açıkladı.

Yapılan oylama sonucunda, mevcut Dışişleri Bakanı Truss 81 bin 326 oy alırken, rakibi Sunak 60 bin 399 oyda kaldı.

İNGİLTERE TARİHİNİN 3. KADIN BAŞBAKANI

Konuşmasında Boris Johnson’a teşekkür eden Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonra “İngiltere’nin 3. kadın başbakanı” olmuş oldu.

YARIN HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ DEVRALACAK

Başbakan Boris Johnson, yarın tatilini İskoçya’daki Balmoral Malikanesi’nde geçiren Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sunacak ve ardından Truss, Kraliçe’den yeni hükümeti kurma görevini alacak.

Yeni Başbakan Truss, Kraliçe ile görüşmesinin ardından başkent Londra’ya dönecek ve burada bir konuşma yapacak.

Liz Truss’ın yarın yeni kabineyi açıklaması öngörülüyor.

BORİS JOHNSON’DAN VEDA MESAJI

Liz Truss’ın partli lider, ve başbakan olarak seçilmesinin ardından Twitter’dan açıklama yapan Boris Johnson, “Son üç yıldır Muhafazakar Parti’nin lideri olarak hizmet etmekten, Brexit’i hayata geçirmekten, Avrupa’daki en hızlı aşı dağıtımını yapmaktan ve Ukrayna’ya hayati destek vermekten gurur duyuyorum. Liz Truss’ı galibiyetinden ötürü tebrik ediyorum. Hayat pahalılığı kriziyle başa çıkmak, partimizi, ülkemizi birleştirmek ve düzlüğe çıkarmak için doğru planları olduğunu biliyorum. Şimdi tüm Muhafazakarlar olarak onu yüzde 100 destekleme zamanı” dedi.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Sanna Marin, parti görüntüleri sonrası koltuğunu kaybedebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER