Dünya

İngiltere’den çok sert İran açıklaması

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, diplomatların da katıldığı İngiltere Dışişleri Bakanlığında düzenlenen bir programda, İngiliz dış politikasına ilişkin konuştu.

Ülkesinin bugüne kadar elde ettiği başarıyı en iyi şekilde sürdürebilmesi için uluslararası müttefikleri ve yeni ortaklarıyla çalışması gerektiğini belirten Cleverly, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önümüzdeki yıllarda, dünya ekonomisinin giderek daha büyük bir payı ve dolayısıyla dünyanın daha büyük bir gücü, Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki ülkelerin elinde olacak. Uluslararası düzenin devam edip etmeyeceğine birlikte karar verecekler. Bu gerçek bir süredir aşikar ancak İngiliz diplomasisinin bu duruma tam olarak ayak uydurduğuna ikna olmadım.”

Dünyanın jeopolitik ağırlık merkezinin güneye ve doğuya kaymasının nedenini, “yüz milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtulması” olarak ifade eden Cleverly, “Bu hayatımdaki en harika gelişme ve bu dünya düzeninin, serbest ticaretin, uluslararası kalkınmanın, yenilikçiliğin ve bilimsel ilerlemenin, aslında İngiltere’nin nesiller boyu uğrunda çalıştığı her şeyin bir doğrulamasıdır.” dedi.

Cleverly, birkaç ay önce Hindistan’a resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatarak İngiltere-Hindistan ilişkilerinin karşılıklı yarar sağlayacağına inandığını ve ülkesinin gelecek dönemlerde de Hindistan’la yakın işbirliği içinde olacağını kaydetti. Bakan Cleverly, “G20’nin yeni dönem başkanı Hindistan’la iş birliğimizi derinleştireceğiz ve ticaret anlaşmamızı sonuçlandıracağız.” ifadesini kullandı.

“İran’ın eylemleri kabul edilemez olduğunda yanıt vereceğiz”

Bakan Cleverly, konuşmasının ardından İran’la ilişkiler hakkındaki bir soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

“İran konusunda nettik, tutarlıydık. Bunu şimdi tekrarlayacağım: Önceliğimiz İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek ve buna paralel olarak İran’ın eylemleri kabul edilemez olduğunda yanıt vermek için harekete geçmeye devam edeceğiz. Örneğin, İran tarafından Rusya tarafına Ukrayna’da sivilleri ve sivil altyapıyı hedef almak için kullanılan askeri insansız hava araçlarının sağlanması gibi. Bunu sağlayanlara yaptırım uyguladık. İran’daki protestocuların acımasızca bastırılmasına karışanlara yaptırım uyguladık ve İran’ı daha iyi bir yöne yönlendirmeye çalışmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası