Dünya

İngiltere: Yeni anlaşma iki ülke için de galibiyet

İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yasa dışı göçle mücadele konusunda, bugün Fransa’yla varılan yeni anlaşma kapsamında, Fransız sahillerinde devriye gezen ve İngiltere tarafından finanse edilen sınır personeli sayısının yüzde 40 artırılacağı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu anlaşmanın yasa dışı göçle mücadele için daha derin bir İngiltere-Fransa işbirliğinin temellerini atacağına işaret edildi.

Yazılı açıklamada Bakan Braverman’ın şu değerlendirmelerine de yer verildi:

Braverman, anlaşmanın ardından basına yaptığı açıklamada da “(Yasa dışı göç sorunu) Bir gecede düzelmeyecek. Bu sihirli bir değnek değil ama sanırım ilk kez hem Fransa hem de İngiltere için gerçek bir galibiyet aldık.” ifadesini kullandı.

FRANSA İLE İNGİLTERE, MANŞ DENİZİ’NDE “YASA DIŞI GÖÇLE ORTAK MÜCADELE” İÇİN ANLAŞTI

Fransa ve İngiltere, bugün, zaman zaman ilişkilerini geren düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden yasa dışı geçişi konusunda ortak mücadele için aralarında yeni bir anlaşmaya vardı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Paris’te İngiliz mevkidaşı Braverman’la Manş Denizi üzerindeki yasa dışı göçe karşı iki ülke işbirliğini güçlendirme taahhüdü imzaladıklarını duyurdu.

İngiltere’nin bu kapsamda 72,2 milyon avro sağlamayı taahhüt ettiğini aktaran Darmanin, anlaşmanın yeni gözetleme ekipmanlarının finansmanı, koordinasyon ve bilgi paylaşımını güçlendirme, sınır personelini yüzde 40 artırma gibi maddeleri içerdiğini paylaştı.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kanada Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER