Dünya

İngiliz The Guardian muhalefete iktidar yolunu gösterdi… Erdoğan için skandal sözler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılması ve sonrasında 6’lı masada yeniden alevlenen adaylık tartışmalarına İngiltere merkezli The Guardian gazetesi de dahil oldu.

The Guardian’da “Erdoğan, bir dönem daha göreve gelmeyi hak etmiyor” başlıklı yazıda muhalefet açıkça dizayn edilmeye çalışırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti hükümetinin dünyadaki dengeler için tehdit olduğu mesajı verildi.

KÖTÜLÜKLERİN ANASI ERDOĞAN PROFİLİ

Küstah ifadelerin yer aldığı yazıda Erdoğan’ın “tek adam” rejimiyle insanlara hayatı zehir ettiği Erdoğan bir dönemi daha hak etmiyor. Ekonomik sicili onu batırmak için yeterli olmalı. Enflasyon fırladı ve yaşam standartları düştü, lira geçen hafta dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Tüm yetkileri elinde toplayan bir yürütme başkanlığı tasarlayan ve politika yapımına hükmeden Erdoğan, bu durumun sorumlusu.” sözleriyle ifade edildi.

“HUYSUZ, DİKTATÖR BİR KABADAYIYA DÖNÜŞTÜ”

Yazıda İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanarak nasıl meydan okuma gerçekleştiyse karar sonrası toplanan binlerin yeniden bir meydan okumayla “Huysuz, diktatör kabadayıyı” devireceği sinyali verdiği algısı yapıldı.

ERDOĞAN NATO VE AVRUPALI MÜTTEFİKLER İÇİN TEHDİT

Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin NATO içindeki durumu “Erdoğan, Vladimir Putin ile yaptığı tehlikeli anlaşmalar nedeniyle NATO içinde bir baş belası olarak görülüyor. Erdoğan’ın NATO uçaklarını vurabilecek Rus karadan havaya füzelerini satın alma kararı ABD ile kalıcı bir kopuşa neden oldu.” sözleriyle aktarıldı.

KIBRIS SORUNU, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

The Guardian Suriye, Doğu Akdeniz ve Suriye’deki kendi menfaatlerini savunan Türkiye tehdidine ise “Ankara’nın Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı saldırgan tutumu AB ilişkilerini zora sokuyor. Türkiye’nin üyelik perspektifi hala zayıf. AB, Finlandiya ve İsveç’in NATO başvuruları üzerinde hala pazarlık yapıyor.” ifadeleriyle dikkat çekildi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   İstiklal Caddesi'ndeki saldırı öncesi İngiltere detayı!

İMAMOĞLU VE MUHALEFET ERDOĞAN’A KARŞI BİRLEŞMELİ

Muhalefetin Atatürk’Ün mirasına sahip olması gerektiği ifadeleri yer alan yazıda muhalefete çağrı yapılarak “Çoğu insan Erdoğan’ın kaybetmesini memnuniyetle karşılayacak olsa da, en çok kazanan Türkler olacak. Erdoğan’ın neo-İslamcı gündemi, otoriterliği ve sivil özgürlüklere yönelik sayısız ihlali Atatürk’ün demokratik laik mirasına ihanet anlamına geliyor. İmamoğlu ve muhalefet, onu sandıkta yenmek için birleşmelidir.” yorumu yapıldı.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası