Sağlık

İncir sütünün faydaları nelerdir? Siğil için incir sütü nasıl kullanılır?

İncir, Ağustos ayının sonuna doğru hasat edilmeye başlayan şifa kaynağı bir meyvedir. Sadece meyvesi değil, yaprağı ve sütü de farklı şekillerde kullanılarak hastalıklara şifa olmaktadır. Ülkemizde oldukça fazla yetiştirilen incirin sütünde de istifade etmek elbette ki mümkündür. Buna rağmen incir sütüne ulaşmak biraz zordur. Bunun en temel nedeni ise incir sütü elde edebilmek için çok fazla incir toplamak gerektiğidir. 

İncir sütü, keskin aromaya sahip, genellikle cilt bakımlarında ve cilt hastalıklarında kullanılan doğal bir üründür. Bununla birlikte böcek, sinek ısırığı gibi durumlarda acıyı büyük oranda hafiflettiği aktarılmaktadır. İşte incir sütünün faydaları:

  • Yüksek besin değerlerine sahip olan incir sütü aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Saç diplerine uygulandığında saç derisinde meydana gelen saraların ve kepeklenmelerin önüne geçer. Saçların daha sağlıklı ve canlı kalmasına yardımcı olur. 

  • İncir sütü düzenli olarak ve ölçülü miktarda kullanıldığında cilt lekelerinin geçmesini sağlar. Özellikle güneş lekesi, sivilce ve yara izlerinin tedavi edilmesinde kullanılır. 

  • Birçok kişinin mağduru olduğu siğil için incir sütü, en doğal ve etkili çözümdür. Binlerce yıldır siğil tedavisinde kullanılan incir sütü, siğillerin daha çabuk geçmesine yardımcı olur. 

  • Güçlü bir mikrop kırıcı özelliğe sahip olan incir sütü, kulak içinde meydana gelen mikrop ve iltihapların temizlenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kulan ağrısını dindirir. 

  • Sivilce oluşumuna engel olur. Özellikle ergenlik ve regl döneminde meydana gelen sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. 

  • Cilt kaşıntılarına iyi gelir. Özellikle egzama ve sedef gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır. 

  • Cilt tonunu eşitleyerek cilde doğal parlaklık ve ışıltı kazandırır. 

İncir sütü, siğil ve yaraların üzerine 1-2 damla damlatacak şekilde kullanılabilir. düzenli olarak aynı ölçüde kullanılması siğilin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bununla birlikte cilt bakımda incir sütü kullanımı ise göze değdirmeden 1-2 damla masaj yaparak uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken irinli ve aktif bir sivilceye dokunduktan sonra yüzün diğer bölgelerinde de sivilcenin çıkmaması için dokunmamak gerekir. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Yüksek göz tansiyonu kalıcı körlüğe yol açabilir!

İncir sütü taze olarak kullanılacağından aktar ve marketlerden temin etmek çok mümkün değildir. Ancak taze olarak toplanan incirlerden sütünü çıkararak kullanılabilir. İncir sütünü sabunu almak isteyenler ise doğal ürün satan yerel dükkanlardan ve aktarlardan takribi 25-40 TL arasında temin edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER