Bilim

İlişkilerde bakış açısı neden önemlidir? Bilimsel nedenleri!

İlişkilerin devamlılığını sürdürebilmesi karşılıklı anlaşma ile mümkün olur. Uzmanlar işte bu yüzden empati sorununu ele aldı ve ilişkilerde olan bakış açıları için 4 önemli nedeni ele aldı. Çoğu insan başkalarının kafasından geçenleri okuma, dünyaya onların gözünden bakabilme konusunda oldukça becerilidir. İlişkilerde bakış açısı neden önemlidir? Bilimsel nedenleri!

Olaylara bir başkasının bakış açısından yaklaşma özelliği, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumun ve davranışlarının ardında yatan nedenleri anlayabildiğiniz duygudaşlık ya da empati özelliğiyle bağlantılıdır.

Karşımızdaki kişiyi nasıl görmeliyiz?

Mutfak masasının bir başında eşiniz, karşısında da siz oturuyorsunuz. O sırada eşinizi ve arkasındakileri görebiliyorsunuz. Eşinizin bakış açısından bakabilirseniz, onun size bakarken neleri gördüğünü de kafanızda canlandırabilirsiniz. Burada tıpkı aynadan nasıl göründüğünüze ve nasıl davrandığınıza bakıyormuşsunuz gibi bir durum söz konusudur. Diyelim ki, eşinizin giysilerinin kırışık ve buruşuk olduğundan yakındınız. Peki, ya sizin giysilerinize ne demeli? Kim bilir, belki de iki haftadır üzerinizden çıkartmadığınız eşofmanları giyiyorsunuzdur. Eşiniz size baktığında bunu mu görüyor? Bunları mı söylüyor? İşte bu yüzden ikili ilişkilerde empati çok daha önemlidir.

Araştırmacılar, daha önceki çalışmalardan yola çıkarak, “kişinin zihinsel açıdan kendini bir başkasının yerine koymasının genelde bir başkasına anlayış ve sevecenlik beslemesinin bir yolu” olduğunu dile getiriyorlar. Bu zihinsel beceriye sahip olur olmaz eşinizin duygularını tartabilir, ya da önceki araştırmaların deyişiyle “empatik doğruluk” becerisini ölçebilirsiniz. Şu 4 neden zihninizi açabilir. İlişkilerde bakış açısı neden önemlidir? Bilimsel nedenleri!

İlişkilerde empati kurmanın 4 önemli nedeni

1-Eşinizin düşüncelerini okuyabilmeniz onun tepkilerini daha iyi anlamanıza olanak tanır. Bu da sonuçta çelişkilerin ilişkiyi tehlikeye düşürmesine meydan vermeyecek bir biçimde erkenden belirlenmesine yardımcı olur.  

2-Bakış açısı alma becerisi yüksek olduğunda, eşiniz sizi daha adil ve açık görüşlü biri olarak gördüğünden size daha olumlu yaklaşır ve ilişkinizin uzun süreli olur.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Uçak Motorları Aslında Nasıl Çalışır?

3-Bakış açısı alma becerisi kendinizi eşinize daha yakın hissetmenize ve aranızdaki bağın çok daha güçlenmesine yardımcı olur. 

4-Başka insanların belli durumlarda nasıl tepki verdiklerine tanık olmak öncelikle daha uyumlu bir eş bulmanıza yardımcı olacağından, ilk eş seçiminiz de daha iyi yapacaksınız. Bakış açısı almanın önemine değindikten sonra bu becerinin doğuştan mı edinildiği, yoksa sonradan öğrenilebildiği mi konusu gündem geliyor. Araştırmacılar bakış açısı almanın kişisel bir özellik olduğu görüşünü savunuyorlar. Ancak bir ilişkide iki tarafın da çabasıyla kurulacak iletişim sayesinde bu doğal becerinin eksikliğinden kaynaklanan boşluğun zaman içinde giderilebileceğine ve taraflar arasında çok daha güçlü bir bağın oluşturulabileceğine dikkat çekiyorlar. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER