Teknoloji

İkinci el telefon alırken mutlaka yapılması gereken 3 sorgulama

İkinci el bilgisayar ve telefon alışverişinde büyük risk

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve tüm dünya yükselen enflasyon, akıllı telefon fiyatlarında olağanüstü artışlara neden oldu. 

Pandemiye bağlı olarak tedarik sorunu nedeniyle sıfır cep telefonu fiyatları cep yakarken, ikinci el telefonlara ilgi arttı.

Vatandaşın ikinci el telefon alırken dikkat etmesi gereken hususlara değinen esnaf Seyfettin Ballı, 10 yıla aşkın telefon satışı yaptığını belirterek, ikinci el telefon alırken müşteriyle karşılıklı güven duyulması gerektiğini söyledi. Ballı, “İkinci el telefon aldığımızda mutlaka telefonun kutu, fatura ve aksesuarlarının tam olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle IMEI numarasının sorgulamasını yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kendi sisteminden telefonun geçmişini sorguluyoruz. Herhangi kayıp ve çalıntı ihtimali olduğu zaman kesinlikle telefonu almıyoruz. Mümkünse emniyete ‘bu cihaz kayıp’ diye bildirimde bulunuyoruz” dedi.

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN 3 SORGULAMA ÖNEMLİ

İkinci el telefon alırken 3 sorgulamanın önemli olduğunun altını çizen Ballı bunları şu şekilde sırladı.

  1. 2. el telefon güvenilen kişiden satın alınmalıdır.
  2. IMEI numarası e-Devlet üzerinden sorgulanmalıdır. Kayıtlı olup olmadığı ya da sorgulama sırasında çıkan model ile satın alınacak telefonun aynı olup olmadığına karşılaştırılmalıdır.
  3. Son olarak telefon kasasının, ekranının sağlamlığına dikkat edilmelidir.

Öte yandan, son günlerde telefon bataryalarının patlamasına neden olan unsurlara değinen Ballı, “Orijinal olmayan şarj makinesi ve bataryalar, telefona gereğinden fazla güç uygulanması gibi eylemler, bataryanın şişmesine sebebiyet veriyor. Bu tür uygulamaların sonucunda batarya patlaması meydana geliyor” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Yakında mevcut Type-C kablolarla saniyede 80 GB veri aktarılabilecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER