Teknoloji

Hosting nedir ve Ne işe yarar?

Web hosting, bir internet sitesinin sahip olduğu tüm içeriklerin ziyaretçiler tarafından erişilebilen sunucuda tutulmasıdır. Bir internet sitesini açtığınızda karşınıza çıkan tüm veriler internete bağlı olan bir bilgisayardan gelmektedir. Milyonlarca ziyaretçisi olan sitelerin genellikle kendi sunucuları vardır ama küçük çaplı web siteleri hosting hizmeti alarak faaliyet gösterirler. Bir web sitesinin hosting almadan yayınlanması mümkün değildir. Bir web sitesinin yayınlanabilmesi için alan adı ve hostinge ihtiyacı vardır. Hosting nedir ve Ne işe yarar?

Hosting ne işe yarar?

Web sitesi içerisindeki tüm veriler içinde saklanır. Bu verilere dosyalar, metinler ve resimler örnek olarak verilebilir. Hosting hizmeti veren şirketlerde farklı unsurlarla piyasaya sürülür. Bu unsurlar; kaynak boyutu, işletim sistemi ve sağlanma şekli olarak gösterilebilir. Aşağıda bazı hosting çeşitleri bulunmaktadır;

Linux Hosting

Linux işletim sistemine sahip olan sunucularda barınan hosting paketlerine Linux hosting adı verilir. İşletim sisteminin hem dinamik hem de açık kaynak kodlu olması nedeniyle birçok web geliştiricisi bu hosting türünü tercih etmektedir. Ayrıca PHP altyapısına sahip olan internet siteleri de tercihini Linux hosting paketlerinden yana kullanırlar.

Windows Hosting

Windows tabanlı hosting hizmetidir. ASP kodlama dili kullanılarak yazılan siteleri barındırmak için oldukça ideal bir türdür. Bu hosting türünün MSSQL ve Access veri tabanı için de ideal olduğu söylenebilir.

Dedicated Server

Dedicated server, fiziksel sunucu olarak da isimlendirilebilen bir hosting çeşididir. Tüm sunucu kaynaklarının müşteriye ait olduğu bu hosting türünde site barındırmanın yanı sıra çeşitli sanallaştırma yöntemleri kullanılarak birden fazla web site de barındırılabilir.

VDS

Virtual Dedicated Server (VDS), sanallaştırılmış fiziksel sunucu olarak bilinir. Bir fiziksel sunucunun VDS olarak bölünmesi durumunda her VDS’in kendine ait işletim sistemi ve kaynakları olacaktır. Bu sayede VDS hosting türünde sunucu kaynakları ayrı ayrı atanabilir.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Hayvanların ne söylediğini anlamak için makine öğrenimi kullanılıyor

VPS

Virtual Private Server (VPS), sanallaştırılmış özel sunucu olarak bilinir. VDS paketleri ile benzerlik göstererek fiziksel sunucuların sanallaştırma yöntemi ile farklı fiziksel sunuculara ayrılması sonucunda oluşur. VPS ve VDS arasındaki fark ise VPS’in sunucu kaynaklarını ortak kullanmasıdır. Hosting nedir ve Ne işe yarar?

HOSTİNG ŞİRKETLERİNDEN ALINABİLEN DİĞER HİZMETLER

  • Alan adı olarak da bildiğimiz domain hizmetleri
  • Alan adına bağlı olan e-posta verme hizmetleri
  • SSL sertifikası
  • Hazır site satışı
  • Sunucu bakımı ve optimizasyonu


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|