Dünya

Hindistan ve Çin arasında gerginlik! Çatışma çıktı

Çin ve Hindistan askerleri Fiili Kontrol Hattı’nda (LAC) karşı karşıya geldi. Hindistan basınında yer alan haberlerde, Hindistan ve Çin askerleri arasında Arunaçal Pradeş eyaletinin Tawang bölgesindeki Fiili Kontrol Hattı’nda 9 Aralık’ta çatışma yaşandığı belirtilerek, çatışmada iki taraftan da birkaç askerin hafif şekilde yaralandığı ifade edildi. Çatışmanın ardından her iki tarafın da bölgeden ayrıldığı aktarıldı. Çin ve Hindistan tarafından çatışmaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Haberlerde, çatışmanın ardından bölgedeki Hindistan komutanının Çinli mevkidaşı ile barış ve sükuneti yeniden sağlamaya yönelik yapılandırılmış mekanizmalara uygun olarak görüşmek üzere bir toplantı düzenlediği ifade edildi.

Hint ve Çin birlikleri, Haziran 2020’de Çin’in kontrolündeki Tibet platosu yakınlarındaki Ladakh’taki Galwan Vadisi’nde göğüs göğüse çatışmaya girmişti. Çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin tarafı kayıplarına ilişkin açıklama yapmamıştı.

Hindistan ve Çin, 3 bin 800 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor. Çin ile Hindistan arasındaki Himalaya Dağları’nın çevrelediği belirsiz sınır hattı, ülkeler arasında egemenlik tartışmalarına ve çatışmalara neden oluyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Suudi Arabistan ve ABD arasında ipler geriliyor: Suudi medyası Biden'a ateş püskürdü!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası