GÜNDEM

‘Hepsi filmlere konu olacak’ İşte MİT’in büyük başarısının sebebi!

Son dönemde yurt içinde ve yurt dışında teröre karşı düzenlediği başarılı operasyonlarla dünyanın her ülkesinde konuşulan Milli İstihbarat Teşkilatı, operasyonlara her geçen gün bir yenisini ekliyor. Dünya basınının da yakından takip ettiği bu operasyonların sırrı ise merak ediliyor. 

Düzenlenen nokta operasyonlarıyla çok sayıda teröristi etkisiz hale getiren, çok sayıda teröristi ise paketleyerek yurda getiren MİT’in başarılarında büyük bir ivme yakalamasının nedenini uzmanlar anlattı. Konuyla ilgili Mesut Hakki Casin ve Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ açıklamalarda bulundu. 

ESKİDEN ‘BUL-BİLDİR’Dİ, ŞİMDİ ‘BUL YOK ET’

Milli İstihbarat Teşkilatı ‘nın 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi döneminde büyük bir dönüşüme uğradığını ve Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının önemine değinen Başbuğ, “Bu bağlanmanın üzerinde durmak lazım. İstihabarat çok başlılığı kaldırmaz. Eskiden muhtelif ellerden yürüyen bir istihbarat teşkilatı vardı. Bende eski bir istihbaratçıyım. O dönemde şiddetle eleştirmiştim. Genelkurmay’ın ayrı, Emniyet’in ayrı, İstihbarat teşkilatının ayrı, jandarmanın ayrı bir teşkilat yapısı var. Bunlar birbirinden kopuk yapılar. Doğru olan bu değildi. Doğru olan istihbaratın tek elden yönetilmesi.” dedi. 

OPERASYONLAR FİLMLERE KONU OLACAK

Coşkun, terör örgütü PKK’nın üst düzey isimlerinin yok edilmesindeki en önemli etkenler olarak Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’nun kurulmasını, MİT’in bütçesinin büyük bir destek almasını ve MİT’in teknik donanım olarak ciddi bir donanım kazandırılmasını sıralarken en önemlisinin ise MİT’e operasyon yetkisinin verilmesi olduğunu söyledi. Coşkun, “22 ülkede 100’den fazla operasyon gerçekleştirdi Mili İstihbarat Teşkilatımız ve her biri filmlere konu olacak” derken, eskiden istihbaratın ‘Bul bildir’ şeklinde çalıştığını, şimdi ise ‘Bul yok et’ şeklinde çalıştığını ekledi.

‘HAKAN FİDAN’IN LİDERLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ’

Mesut Hakki Casin ise “Bu durumu iki ana temele bağlayabiliriz. Bunlardan bir tanesi dünyadaki bütün mordern strateji ve istihbarat bölümlerindeki gelişmeleri Milli İstihabarat çok iyi takip ediyor. Fakat asıl her şeyi nasıl ki bir işletmede en önemli şahıs o işletmenin sahibiyse burada da bu şanlı ve taa Türk tarihinde modern cumhuriyetin ve Osmanlı’nın kurulmasından bu tarafa Teşkîlât-ı Mahsûsa’dan bu tarafa baktığımızda sayın Hakan Fidan’ın liderlik misyonunun çok önemli oduğunu düşünüyorum. Ben onlara Hakan Fidan ve Aslanları diyorum. Hakan Fidan ve aslanlarının bir takım olduğunu ve takım olarak çok başarılı olduklarını düşünüyorum.” dedi. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   TSK'ya kimyasal silah iftirası atan Fincancı hakim karşısına çıkıyor

MİT’in sahadaki kaynaklarına dikkat çeken Casin, MİT’in kendi özgüvenine geldiğini ve Türkiye’ye karşı düşmanca bütün faaliyetleri daha olmadan haber alıp karşı tedbirler aldığı bir strateji oluşturduğunu söyledi. 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası