Sağlık

Haftalardır geçmeyen öksürüğe birebir! İbn-i Sina’nın reçetesi şıp diye iyileştiriyor: ‘Bin yıllık şifa kaynağı’

Oldukça normal bir şekilde başlayan soğuk algınlığı, ilerleyen evrelerde akciğere inmesi durumunda kendini geçmeyen öksürük şeklinde gösterebiliyor. Son dönemde bu tip vakaların ardında Covid-19’un yattığı düşünülüyordu.

Ancak uzmanlar, RSV başta olmak üzere birçok etkenin geçmeyen öksürük vakalarını tetikleyebileceği konusunda bir araya geldi. Nitekim Covid-19 testi istenen hastaların büyük çoğunluğu negatif test sonucuyla karşılaşmıştı.

Peki geçmeyen öksürük salgınına karşı nasıl önlemler alınabilir? İşte, İbn-i Sina’nın yüzyıllar öncesinden yazdığı özel karışımlar!

İKİ KARIŞIM ÇOK TUTULUYOR

İbn-i Sina’nın yazdığı ve hala başucu kaynağı görevi gören eseri ‘El Kanun Fi’ Tıbb’ kitabında öksürüğe yönelik iki farklı tarif bulunuyor. Her iki tarifin de hala aktarlarda hazırlandığını görmek mümkün.

Tariflerden ilki keten tohumu ve balın karışımı sonucunda elde edilen kür. İbn-i Sina, bir avuç keten tohumunun kaynatılıp bal ile karıştırılmasını, bu kürün her sabah aç karna ve yatmadan evvel bir kaşık olacak ölçüde yenilmesini tavsiye ediyor.

Omega 3 bakımından oldukça zengin bir bitki türü olarak da bilinen keten tohumu, bal ile karıştırıldığında bronşlara iyi geleceği düşünülüyor. Ayrıca bal ve keten tohumununun viral enfeksiyonu kırma oranı da bir hayli yüksek.

Tariflerden ikincisi de kaynatılmış üzüm suyu. Herhangi bir çaba gerektirmeden, üzümün posasını çıkartarak elde ettiğiniz suyu kaynatın.

Eğer imkanınız varsa bu suya salatalık tohumu; badem ve ayva çekirdeği gibi ürünleri de ilave edebilirsiniz.

Karışımı gerçekleştirdikten sonra üzüm suyunu ılık bir şekilde içmeye özen gösterin. Son olarak üzüm suyunun da her sabah kalkıldığında aç karna ve uyumadan önce bir fincan bardağı kadar içilmesi öneriliyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Diyet yapmak aç kalmak değildir! Uzmanından sağlıklı beslenme ve diyet önerileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER