Sağlık

Güneşin faydaları ve zararları nelerdir? D vitamini kemik gelişimini destekler mi?

Güneşin faydaları ve zararları insan bedeni için hayati bir öneme sahiptir. Güneşsiz kalmak kemik yapısının zayıflamasına neden olduğu gibi çok fazla güneşte kalmak da cilt kanseri gibi ölümcül hastalıklara sebebiyet verir. Bunun için güneşin parıl parıl günümüz aydınlattığı yaz günlerinde güneşten en doğru şekilde istifade etmek gerekir. D vitamini, güneşten alınabilecek en önemli vitamindir. Kemik sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir ve depresyona girme oranını azaltır…

  • Kemik Gelişimi

Güneş, D vitamini sentezleyen en güçlü kaynak olduğu için gelişme çağındaki çocukların daha güçlü bir iskelet sistemine sahip olmasını destekler. Kemik sağlığı için olmazsa olmaz olan D vitamini, menopoz döneminde birçok kadının karşılaştığı kemik erimesine karşı da koruyucu görev üstlenir. 

  • Mutluluk Verir

Güneş ışınlarını vücuda alan kişiler, depresyondan korunur ve daha mutlu hisseder. güneş, mutluluk enerjisi salgıladığı için kişilerin daha enerjik kalmasına yardımcı olur. D vitamini, bilimsel olarak kişilere mutluluk verdiğini kanıtlanmıştır. 

  • Sivilceleri Kurutur

Güneş, başta sivilce olmak üzere siğil ve egzama gibi cilt problemlerinin kaynağını kurutarak cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. 

  • Bağışıklığı Güçlendirir

D vitaminini en iyi şekilde salgılayan güneş, bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. 

Güneş, insan bedeni için nasıl hayati bir öneme sahipse gereğinden fazla güneşlenmek ya da güneşe maruz kalmak aynı şekilde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Güneşin zararları şöyledir:

  1. Cilt kanserine neden olur. 

  2. Cildin daha çabuk kırıştırır ve kişinin normalden daha yaşlı görünmesine sebep olur.

  3. Çok fazla güneşe maruz kalmak, güneş lekelerine neden olur. 

  4. Göz sağlığını bozar.

Güneşten direkt olarak D vitaminini almak için arada kıyafet, cam gibi güneş ışınlarını engelleyecek unsurların olamamasına dikkat edilmelidir. Güneş ışınlarının en dik açıda olduğu 11:00-15:00 saatleri arasında 10-15 dakika kadar güneşlenmek, D vitaminini en doğru şekilde almak için yeterli olacaktır. Güneşin en dik açıda olduğu 11:00-15:00 saatleri arası, cilt için en tehlikeli saatler olduğundan sadece diz ve dirseklerin aşağı kısımlarını güneşe tutmak yeterlidir. Bu esnada güneş kreminin kullanılmaması da gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER