DünyaGenel

GreenCard Başvurusu Hakkında Her Şey

Her yıl binlerce insanın yoğun ilgiyle başvurduğu Green Card , Amerika Birleşik Devletleri‘nde süresiz yaşama ve çalışma hakkı veren geçici bir kimlik belgesidir. Çekilişle dağıtılan Green Card’a ücretsiz ve eksiksiz başvurabilmek için bilmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatmak istedik. Resmi adı Diversity Visa Lottery Programı olan Green Card çekilişi 1990 yılından bu yana ABD hükümeti tarafından aralıksız olarak devam ediyor.

Diğer tüm Amerikan vatandaşlarıyla aynı hakka sahip olma fırsatı veren Green Card’ı kazananlar bir süre Amerika’da yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığına da geçebiliyorlar. Bu yüzden bu Green Card çekilişine katılmak, Amerika hayali kuranlar için çok önemli bir fırsat.

Green Card Nedir?

Green Card verilmesinin asıl amacı ABD nüfusundaki çeşitliliği dengelemek. Bu sebeple Türkiye gibi daha az göçmen gönderen ülkelerde uygulanan bu çekiliş her sene düzenleniyor. Dünyadan yaklaşık 110 bin kişi rastgele seçiliyor ve bu kişiler arasından toplam 55 bin kişiye Green Card veriliyor. Titiz bir hazırlık gerektiren başvuru süreci için pek çok acente hizmet veriyor. Buna rağmen sizin için hazırladığımız adımları izleyerek kendiniz de kolayca ve ücretsiz bir şekilde başvurabilirsiniz.

Avantajlar

• Green Card sahibi birinin eşi ve 21 yaş altındaki bekar çocukları da ABD’de süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip oluyor.
• Green Card sahibi biri ABD’de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip oluyor.
• Green Card sahibi öğrenciler indirimli öğrenim görme ve hükümet burslarından faydalanma hakkına sahip oluyor.
• Green Card sahipleri istedikleri işte çalışabiliyor ve kendi işlerini kurabiliyor.

Green Card Başvuru Tarihleri

ABD hükümeti her yıl ekim ayında Green Card resmi web sayfasını açıyor ve kasım ayının ilk haftasına kadar başvurular devam ediyor. Başvuru süresini ekim ayından itibaren takip etmek gerekiyor çünkü kaçırırsanız bir sonraki seneyi beklemeniz gerekiyor. Her sene 2 sene sonra geçerli olacak vize başvuruları alınıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Pakistan'da 2. Elizabeth için yas ilan edildi

Başvuru Şartları

• Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine katılım için uygun ülkeler listesi açıklıyor. Türkiye, şimdilik uygun ülkeler arasında yer alıyor.
• Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak şart ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor.
• Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.
• Başvuruların mutlaka resmi web sayfası üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru kesinlikle kabul edilmiyor.
• Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğraf yüzünden pek çok aday elenebiliyor.
• Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını iyi saklamak gerekiyor.
• Başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekmiyor.
• Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

Çekiliş nasıl yapılıyor?

Bütün başvurular Kentucky Consular Center’da toplanıyor ve bölgeye ayrılarak numaralandırılıyor. Çekiliş, başvuru sürecinin bitiminde bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılıyor. Her bölgeden rastgele yapılan seçimler sonucunda kazananlar belirleniyor. Sonuçlar, resmi web sayfasında başvururken verilen konfirmasyon numarası ile öğreniliyor. Sonuçları başvuran kişinin takip etmesi gerekiyor, çünkü kazananlara özel bir bilgilendirme yapılmıyor.
Kazandığınız takdirde başvuru dosyasında belirtilen evraklarla birlikte konsoloslukta mülakata giriyorsunuz ve beklentileri karşıladığınız takdirde Green Card almaya hak kazanıyorsunuz.

Green Card Kazandıktan Sonrası

Green Card için her sene Türkiye’den yaklaşık 60 bin başvuru yapılıyor. Katılanlardan yaklaşık 4.000 kişi Green Card almaya hak kazanıyor. Tamamen şansa bağlı olan bu çekiliş sonucunda sahip olduğunuz Green Card’ı elde tutabilmek içinse bir takım kuralları yerinize getirmeniz gerekiyor. ABD’ye taşınıp orada oturmanız şart değil ancak Green Card’ın alınmasını takiben 6 ay içinde en az 1 kez Amerika’ya giriş yapmanız gerekiyor. Sonraki senelerde ise yılda en az 1 kez giriş yapılması zorunlu.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   "Türkler rastgele bir şey yapmaz, her zaman bizden daha güçlüydüler"


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER