Dünya

Göçmen merkezinde kalan kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Twitter’dan yaptığı açıklamada, merkezde kalan kişinin, bu sabah rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, “Korumamız altındakilerin güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve bu olaydan derinden üzüldük. Otopsi yapılacağı için şu anda daha fazla yorum yapmak uygun olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan bir sözcü, ölümün bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklandığına dair şu aşamada hiçbir kanıtın bulunmadığını belirtti. Hayatını kaybeden göçmenin, geçen hafta küçük tekneyle İngiltere’ye ulaştığı açıklandı.

Manston Göçmen İşlem Merkezi

kötü şartları nedeniyle hapishaneye benzetiliyor İngiltere’nin Kent bölgesinde oldukça kalabalık olan Manston Göçmen İşlem Merkezi’ndeki ağır koşullar, “hapishane veya hayvanat bahçesi”ne benzetiliyor. Merkezde aynı anda en fazla 1600 göçmenin tutulması gerekirken Kent’teki yerel yöneticiler, bu sayının şu an 4 bine yaklaştığını bildiriyor. İçişleri Bakanı Suella Braverman da Manston’daki kötü koşullar nedeniyle eleştirilerin odağında yer alıyor.

BBC’ye konuşan ve takma isim kullanan Ahmed isimli göçmen, 2 Kasım’da söz konusu merkezdeki kötü koşulları anlatmış ve insanlara “hayvan” gibi davranıldığını ve 130 kişinin tek bir büyük çadırı paylaşmaya zorlandığını ifade etmişti. Ahmed, merkezdeki ağır koşulların hapishane veya hayvanat bahçesi gibi olduğunu belirtmişti. Eleştirilerin ardından merkezdeki sığınmacılar, otobüslerle götürülmeye başlanmıştı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   AB'den Yunanistan'a kötü haber: Soruşturma istediler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER