GÜNDEM

Gizemli uçak faciasının tek tanığı Haber 7’ye konuştu: ‘Kaza anında oradaydım’

  • Haber 7 – ÖZEL

Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinin yürütücüsü Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki hocaların ölümlerinin üzerinden 15 yıl geçti.

Tarihler 30 Kasım 2007’yi gösterdiğinde Isparta semalarına iniş yapmaya hazırlanan bir yolcu uçağı, önce havalimanı pistini pas geçmiş daha sonra Türbetepe’de düşmüştü.

Gece saatlerinde onlarca ambulans siren sesleriyle Isparta’yı uyandırmış, Türbetepe hattı çakarların mavi ve kırmızıdan oluşma renkleriyle boyanmıştı.

Olay yerine gelen yetkililer kazanın sebebini öğrenebilmek için hızla soruşturma başlattı. Fakat 57 kişinin bulunduğu uçaktaki herkes ebediyete intikal etmişti. Uçağın kara kutusu boş çıkarken, kazanın sebebi pilotaj hatasına bağlandı.

Devam eden yıllarda birçok iddia ortaya atıldı. Sabotaj ihtimali üzerinde durulurken, Prof. Dr. Engin Arık’ın çantasının kaybolmuş olabileceği öne sürüldü.

İddiaların tabanı ise, Arık’ın bir röportajında Türkiye’nin iç ve dış borçlarını 350 kez ödeyebilecek bir proje üzerinde çalıştığını söylemesinden oluşuyordu. Fakat kamuoyundaki bu söylemler iddia niteliği taşımaktan ileri gidemedi.

O an Isparta Havalimanı’nda Türk Hızlandırıcı Merkezi’nin üyelerini karşılamak için bekleyen kişi ise, Profesör Doktor Suat Özkorucuklu‘ydu.

Rahmetli Arık’la 2001’den 2006’ya kadar birden fazla projede yer alan ve aynı zamanda Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Araştırmacısı olan Özkorucuklu, faciaya ilişkin bilinmeyen ayrıntıları Haber7‘ye anlattı.

İşte, İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Profesör Doktor Suat Özkorucuklu‘nun çarpıcı açıklamaları…

TÜRK HIZLANDIRICI PROJESİ’NDE ORTAK FAALİYET

Rahmetli Engin Arık’la birden fazla projede çalışan Suat Özkorucuklu, tanışma süreçlerini ve ne üzerine çalıştıklarını şu sözlerle anlattı:

ANTALYA BİLETİNİ ISPARTA’YLA DEĞİŞTİRMİŞLER

Özkorucuklu, Engin Arık ve beraberindeki heyetin Antalya’ya aldıkları uçak biletini Isparta ile değiştirdiklerini söylerken; bunun gerekçesini yıllar sonra şöyle açıkladı:

CANSIZ BEDENLERLE YÜZLEŞTİ

Faciayı dün gibi hatırladığını söyleyen Özkorucuklu, çalışma arkadaşlarının cansız bedenlerini teşhis ettiği anları duygularına güçlükle hakim olarak anlattı:

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   150 bin nüfuslu ilçe sis denizinde kayboldu

SABOTAJ İHTİMALİ YÜKSEK!

Kaza sonrası ulusal ve uluslararası basında sıklıkla çıkan sabotaj iddiasını değerlendiren akademisyen sözlerine şöyle devam etti:

KAYIP ÇANTANIN SIRRI

Tıpkı sabotaj iddiaları gibi Engin Arık’ın çalışma dosyalarının yer aldığı çantasının kaybolduğuna yönelik söylemler de çok konuşulmuştu. Suat Özkorucuklu, kayıp çanta vakasına şöyle değindi:

DOLAYLI TEHDİT

Aynı zamanda İsviçre merkezli CERN’in araştırmacısı olarak da bilinen Prof. Dr. Özkorucuklu, Türk Hızlandırma Merkezi projesi bağlamında tehdit alıp almadıklarını şöyle yorumladı:

BIRAKTIĞI MİRAS SAHİPLENİLDİ

Yerli ve yabancı kaynaklarda onlarca makalesi yayınlanan akademisyen, ‘Hocam‘ dediği Engin Arık’ın geride bıraktığı mirasının akıbetini şöyle açıkladı:

Suat Özkorucuklu, Ankara’daki sürece işarette bulunarak o dönem Devlet Planlama Teşkilatı olarak bilinen Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın projelerine olan yardımlarını doğrulayıp bu akışın devam ettiğini vurguladı.

ABD’DEKİ NÜKLEER FÜZYON GELİŞMESİ

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Suat Özkorucuklu, Haber 7’ye yapmış olduğu özel açıklamalarını ABD’deki nükleer füzyon projesindeki gelişmelere atıfta bulunarak noktaladı:

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası