Sağlık

Geçmeyen omuz ve sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Enseden sırta yayılan ağrı nasıl geçer?

Sırt ve omuz ağrısı, modern insanın gündelik hayatında en çok karşılaştığı problemdir. Dinlenmeden çalışma, zararlı yeme-içme alışkanlıkları ve egzersiz yapmayı ihmal etmekten kaynaklı meydana gelmektedir. Omuz ve sırt ağrısının geçmesi için evde uygulanabilecek birkaç yöntemin yanında alışkanlıkların değiştirilmesi yeterli olabilir. Omuzdan başlayıp sırta doğru ilerleyen ağrıların geçmesi, kişinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyerek rahatlamasına olanak sağlamaktadır. 

  • Masa başında uzun saatler çalışmak.

  • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı vücut direncinin düşmesi.

  • Yanlış yatış pozisyonu.

  • Rüzgarda kalmak.

  • İltihap ve enfeksiyon.

  • Kötü huylu lezyonlar.

  • Omurilikte meydana gelen hasar. 

  • Fazla Kilo.

  • Duruş bozuklukları.

Omuz ve sırt ağrılarının geçmesi için ilk olarak duruş bozukluklarını tespit ederek düzeltmek gerekir. Akabinde masaj ya da egzersiz yapılabilir. Evde uygulanabilecek doğal ve etkili tedavi yöntemleri şöyledir:

D Vitamini

Kemiklerin güçlenmesinde ve kas oluşumunda oldukça önemli bir yere sahip olan D vitamini kaynağı besinlerin bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Süt, ayran, ton balığı, yulaf, yumurta, mantar ve maydanoz gibi D vitamini bakımından zengin besinlerin bol miktarda tüketilebilir. 

Egzersiz

Sırt ve omuz ağrısından en kısa sürede kurtulmak için düzenli egzersiz yapılması önerilir. Özellikle uzun saatler masa başında çalışan kişilerin omuz kökü ve sırt kısmının rahatlaması için pilates ve yoga yapılması önerilebilir. Günlük 10-15 dakika kadar egzersiz yapmak, sırt ve omuzların anında rahatlamasına yardımcı olur. 

Kilo

Fazla kilolar, iskelet ve kas sisteminin güçsüzleşmesine neden olduğundan omuz ve sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Ağır olmayan bir diyetle adım adım kilo vermek, kemiklerin rahatlamasına yardımcı olarak omuz ve sırt ağrılarının geçmesini sağlar. 

Doğru Duruş

Sırt ve omuz ağrılarının en temel sebebi, duruş bozukluklarıdır. Duruş bozuklukları, sırt ve kas yapısını deforme ederek ağrılara neden olur. Bu yüzden daha dik ve doğru bir duruşla sırta yüklenen ağrıların kısa sürede geçmesi beklenir. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Spor ve diyet yapmadan yağ yakabilir misiniz?

Masaj

Sırt ve omuz ağrılarının kısa sürede geçmesi için lavanta yağı ile masaj uygulanabilir. Lavanta yağının kasaları rahatlatan özelliği sayesinde kitlenen bölgeler kısa sürede rahatlayacaktır. Doğru masaj teknikleri sıkışık kalan kasların çözülmesini sağlayarak kısa sürede ağrıların geçmesine yardımcı olur. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER