GÜNDEM

Fatih Sultan Mehmed Han’ın yenilenen pûşîdesi ziyarete açıldı

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen pûşîdesi türbesi başında düzenlenen törenle, dualar eşliğinde ziyarete açıldı.

Açılışa Fatih Kaymakamı Cafer Sarılı, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Türbelerde yer alan sandukaların üzerlerini örtmek için kullanılan örtülere verilen isim olan pûşîde; vefat eden kişiye gösterilen saygının bir ifadesi olarak İslam medeniyetinde yüzyıllardır kullanılıyor.

Osmanlı Dönemi’nde çeşitli süsleme teknikleri ile üretilen pûşîdelerde “Maraş İşi” tekniğiyle işlenmiş olanlar karakteristik özellikler gösteriyor.

 

 

 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Yılbaşı öncesi dev operasyon!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası