Dünya

“F-16’lar gelmezse Türkiye’nin elinde tek seçenek kalır: Eurofighter Typhoon”

ABD Temsilciler Meclisi, 857 milyar dolarlık savunma bütçesinden Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayan maddeleri tamamen çıkardı. Böylece Türkiye’ye F-16 satışının önündeki en büyük engellerden biri de kalkmış oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise, ABD’nin, önemli NATO müttefiki Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olduğunu söyledi. Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, “Artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz” diyerek bir an önce Türkiye’ye F-16 satışının tamamlanması gerektiğini yineledi.

“F-16 OLMAZ İSE TEK SEÇENEK VAR: EUROFİGHTER TYPHOON”

Emekli Hava Pilot-Korgeneral Erdoğan Karakuş, Milli Muharip Uçak yapılıp Türkiye’yi koruyabilecek sayıda üretilinceye kadar, Yunanistan’a karşı oluşabilecek olası bir uçak açığını kapatmak için Türkiye’nin savaş uçağı almak istediğini vurguladı.

Karakuş, “En uygunu tabii ki F-16. Bizim 240’a yakın uçağımız var. F-16 uçakları için Türkiye’nin her türlü alt yapısı hazır” ifadelerini kullandı.

 

Emekli Korgeneral Karakuş, F-16’ların ABD tarafından satışının onaylanmaması durumunda ise, tek bir uçağı yani Eurofighter Typhoon’u seçilebileceğini söyledi.

İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya ortak üretimi Eurofighter Typhoon’u değerlendiren Karakuş, “Bana göre F-16’da bir sorun olmayacak. ABD’nin umumi savunma bütçesinin meclislerden geçişi onaylaması yapılacak. Dolayısı ile bu konuda bir sorun çıkacağı zannedilmiyor” dedi.

KAYNAK: HABER GLOBAL
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Trump’tan Amerikalı Yahudilere sitem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası