Dünya

Eski ABD’li komutandan Türkiye’ye suçlama! PKK’lılar için “şehit” dedi

Bir dönem Suriye’deki ABD güçlerinin sözcülüğünü yapan emekli Albay Myles Caggins, terör örgütü PKK/YPG’yi övdü.

Kuzey Irak’ta yayın yapan Rudaw televizyonuna röportaj veren Caggins, Suriye’de çatışmalarda ölen PKK’lılar için “şehit” ifadesini kullandı.

Konuşmasında Türkiye’ye de suçlamalar yönelten Caggins, “Kürtler Türkiye’de kendi dilleri ile konuşamıyor. Seçimler adil değil, HDP’nin ofisleri kapatılıyor. Kürt oldukları için genç kız ve erkekler tutuklanıyor” iftirasını attı.

Suriye’de görevli ABD’li askerlerinin PKK’lıları çok sevdiğini anlatan Caggins, “Amerikan askerleri, 2014’ten beri Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte görev yapan benim gibi askerler. Bu askerler SDG’yi, YPG’yi ve komutanlarını çok seviyor” diye konuştu.

Caggins, Suriye’deki terörist elebaşlarının ABD tarafından mı korunduğu sorusuna da bunu doğrular gibi cevap verdi:

“Terörle Mücadele Birimleri Başkanı öldürüldü. Adı Jiyan Tolhildan’Sdı. Çok cesur bir savaşçıydı ama Türkiye onu öldürdü. Amerika, hareketli olan herkesi koruyamaz. SDG’liler hareket halinde gelip gidiyor, toplantıları var, ziyaret etmeleri gereken yerleri, evleri var. Dışişleri’nde, Beyaz Saray’da tanıdıklarım var. Kimsenin Suriye’den ne zaman çıkacağımızı söylediğini veya zaman verdiğini duymadım. Washington’da duyduğum konuşmalar da SDG ile işbirliğinin Haseke ve Deyrizor’da olduğu gibi devam etmesi yönünde.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Ülkede koronavirüs salgını arttı: Kısmi kapanmaya gidildi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası