Teknoloji

Elon Musk’tan yeni hamle: Yasakladı!

Twitter için link (bağlantı adresi) paylaşma meselesi ciddi bir probleme dönüştü. Bu sosyal medya mecrasının rakipleri bundan böyle kendisinden bahsettirmek için Twitter’a ödeme yapmak zorunda.

Ödeme yapılmadan yayımlanan tanıtım işlerinin (bir kullanıcı adının veya bir bağlantı adresinin kullanılmasıyla) devri kapatıldı.

RAKİPLERE GEÇİT YOK

Twitter anlaşılan o ki kendisine tehdit olarak gördüğü rakiplerinin ücretsiz tanıtım yapmasına izin vermeyi arzulamıyor. Bu yasaktan etkilenenler arasında yer alan platformlar şu şekilde:

– Facebook

– Instagram

– Mastodon

– Nostr

– Post

– Tribel

– Truth Social

Bu internet sitelerinin bağlantı adresini profil adresinin biyografi kısmında veya herhangi bir iletisinde kullanan kişilerin içerikleri kaldırılacak.

Elon Musk’ın yeni yasağına göre hiç kimse başkasını bu sitelerin bağlantı adreslerini kullanarak ilgili mecralara davet edemez ve bu mecraların reklamını herhangi bir paylaşım / tanıtım yöntemiyle bedava yapamaz.

Linktree ve Link.bio gibi üçüncü taraf platformlar da bu yasaktan etkilendi. Zira URL gizleme servislerini kullanarak tanıtım yapmak ve davetiye göndermek de bu yasağa aykırı.

İLK OLARAK HESAP ASKIYA ALINACAK

Twitter bu konuda iki istisnanın mevcut olduğunu dile getirdi. İlk istisna Twitter’a içerik gönderilmesini veya Twitter’dan herhangi bir şekilde bahsedilmesini sağlayan çapraz paylaşımların yasak olmamasıyla alakalı. Çapraz paylaşım veya çapraz gönderi olarak adlandırılan bu yöntem yeni yasaktan etkilenen internet siteleri için de geçerli.

İkinci istisna ise adı kara listeye alınmayan sosyal medya platformlarından bağlantı adresleri veya kullanıcı adı aracılığıyla bahsedilmesinin serbest olmasıyla ilgili. 

Bu yasağı delen kişilerin hesabı geçici bir süre boyunca (eğer ilk suçu ise) askıya alınabilir. Bu askıya alma yaptırımına saygı duymayan profiller Twitter’dan kalıcı olarak uzaklaştırılacak.

Ayrıca herhangi bir marka hakkında rahatsız edici olarak nitelendirilen içerikler de silinecek. Twitter profilinde yer alan biyografi kısmına rahatsız edici bağlantı adresleri eklenemeyecek. Bunu yapanlar da geçici bir süre boyunca uzaklaştırılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası