Teknoloji

EA Games’in hisseleri yükseldi! Amazon’un Electronic Arts’ı satın alacağı iddia edildi

USA Today’de yer alan bir haberde, anonim kaynaklara dayanarak EA’yı satın almak için resmi bir teklif sunduğunu Amazon’un bunu gün içerisinde açıklayacağını iddia etti.

Haberin yayılmasından sonra EA hisseleri yaklaşık yüzde 15 arttı.

Ancak CNBC’den David Faber, kaynakların Amazon’un bir teklif sunmaya niyeti olmadığını söyleyerek kısa süre sonra haberi yalanladı. Faber’in raporunun ardından Amazon hisseleri yüzde haberden önceki değerine kıyasla 6,7 artışla 136.13 dolara sabitlendi.

Amazon ve Electronic Arts tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi. 

EA, özellikle FIFA serisiyle tanınan gelir açısından dünyanın en büyük 10 video oyunu şirketi. Şirketin Mart ayında bildirdiğine göre, 580 milyon aktif oyuncu sayısı bulunuyor. EA’nın piyasa değerinin ise 35 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Eğer iddialar doğruysa ve Amazon EA’yı satın alırsa Amazon’un tarihindeki en büyük satın alma olacak. Amazon 2017’de Whole Foods için 13,7 milyar dolar ödeyerek tarihinin en büyük satın alımını yapmıştı.

Amazon, uzun süredir oyun sektörüne yatırım yapıyor. Şirket en son 2014’te video oyun akışı devi Twitch’i 970 milyon dolara satın almıştı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   TEKNOFEST'te ilk kez 'Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması' düzenlendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER