Genel

Duyunca “Yok Artık” Diyeceğiniz Türden Bir Komplo Teorisi: Kuşlar Aslında İnsansız Hava Aracı mı?

İnternette kimisi akla yatan kimisiyse son derece mantık dışı pek çok komplo teorileri dolaşıyor biliyorsunuz ki. Bu içeriğimizde de sizi şoka uğratacak türden bir komplo teorisini anlattık. İyi okumalar…👇

Kaynak: https://www.usatoday.com/story/news/p…

İnternette son zamanlarda ilginç bir komplo teorisi dolaşıyor.

Oldukça ilginç gelebilir ama bu teoriye göre kuşların gerçek olmadığı ve aslında hükümet tarafından sizi gözetlemek için gönderilen insansız hava araçları olduğu düşünülüyor!

Teori, kuşların bir dönem yaşamış gerçek hayvanlar olduğunu kabul ediyor.

Ancak bu teoriye göre ABD yetkilileri 20. yüzyılda tüm türü zorla yok etti ve tüm bu gerçek kuşların yerini gözetleme yapan insansız hava araçları aldı.

Bu komplo teorisinin ise diğerlerinden bir farkı var…

1 milyon kişi bu teorinin destekçisi olsa da aslında bunun yanlış bilgi yayma amaçlı yapılmış bir şaka olduğunu biliyorlar! İşte ‘Kuşlar Gerçek Değil’ hareketi hakkında bilmeniz gerekenler…

Akım nasıl başladı?

Z kuşağı tarafından desteklenen komplo teorisi, Peter McIndoe adlı bir adam tarafından başlatıldı. Geçen yıl The New York Times’a hareketin Ocak 2017’de Memphis, Tennessee’de bir kadın yürüyüşünde başladığını söylüyor. Etkinliğe eski başkan Donald Trump’ı destekleyen protestocular da katılmış ve McIndoe bu grubu görünce pankarta şaka olarak ‘Kuşlar Gerçek Değil’ yazmıştı.

“Bu spontane bir şakaydı ama bir yandan da saçmalığın bir yansımasıydı ve herkesin hoşuna gitmişti.”

Mitingde bu komplo fikri hakkında şaka yapmaya devam etti ve bir videosu Facebook’ta viral oldu. Kuşların olmadığı iddiası bölgedeki gençler arasında yayıldı ve McIndoe, kendisinin ve bir arkadaşı olan Connor Gaydos bu komployu daha da gerçekçi kılmak için teorinin geçmişini ve nasıl ortaya çıktığını anlatan sahte bir yazı bile yazdı.

Peter McIndoe’nun “Kuşlar Gerçek Değildir” hareketinin protestosundan bir karesi:

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Akaryakıt fiyatları için güzel haber! Tarih belli oldu: Benzin ve motorinin litresi...

Teorinin sitesine göre belli başlı bölümleri yöneten ve kendi alanlarında örgütlenen Kuş Tugayı olarak bilinen bir aktivizm ağı bulunuyor.

McIndoe lise futbol maçlarında ‘Kuşlar Gerçek Değil’ sloganları atan insanların videolarını gördüğünü ve sonrasında insanların bu düşünceyi neden sevdiği üzerine düşündüğünü söylüyor.

Kuşların gerçek olmadığına dair bir uyarı:

KUŞLAR GERÇEK DEĞİLDİRUyan Kaliforniya!İnsansız gözlem aracı

Hareket, ülke genelinde mitingler ve diğer yüz yüze gösteriler düzenlemiş olsa da, “Kuşlar Gerçek Değildir” özünde bir internet şakası.

Hareketin resmi TikTok hesabının 850 binden fazla takipçisi var. Aynı zamanda Instagram’da yaklaşık 400 bin, resmi Twitter hesabında ise yaklaşık 100 bin takipçi bulunuyor.

Yani bu teori sadece bir şaka mı?

Akımın liderleri bunun tamamen bir şaka olduğunu ve de özellikle internette yanlış bilgilerin ve komplo teorilerinin nasıl çabuk yayıldığıyla dalga geçtiklerini söylüyor.

Pek çok insan internetin ne kadar fazla yalan habere ve bilgilere neden olduğunu biliyor ve “Kuşlar Gerçek Değildir” akımı da bunu anlamalarının bir yolu aslında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası