Dünya

Dünyanın en kısa adamı seçildi!

İran’ın ücra köyünde yaşayan Afshin Esmaeil Ghaderzadeh, Guinness Dünya Rekorları kitabına gidi. Ghaderzadeh’in özelliği ise dünyanın yaşayan en kısa yetişkin erkeği olması.

Boyu 65.24 cm olan 20 yaşındaki genç adam zayıflığı nedeniyle hiçbir zaman okula gidemedi. Ağırlığı 120-200 gram arasında değişen cep telefonlarını ağır olduğu için sürekli olarak taşıyamadı. Uzun süre dezavantaj olan bu özelliğiyle ünlü oldu. 700 gram olarak doğan Afshin, şu anda 6.5 kilo ağırlığında.

Bir önceki rekor sahibi olan 36 yaşındaki Edward “Niño” Hernandez’den (Kolombiya) neredeyse 7 cm (2,7 inç) daha kısa.

Afshin, Guinness Dünya Rekorları tarafından şimdiye kadar doğrulanmış en kısa dördüncü adam. Önceki rakipleri artık hayatta olmadığı için rekorun yeni sahibi Afshin Esmaeil Ghaderzadeh.

Genç adam köyünden alınarak Dubai’deki Guinness Dünya Rekorları ofisine götürüldü. Afshin’in boyu burada 24 saat içerisinde üç kez ölçüldü ve kısalığı teyit edildi.

En kısa adamın hayalleri arasında dünyanın en yüksek yapısı olan Burj Khalifa’yı görmekti. Guinness yetkilileri küçük adamın bu isteğini de gerçekleştirdi.

Afshin, İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti, Bukan İlçesinde bulunan ücra bir köyde keşfedildi. Fars lehçesini kullanarak hem Kürtçe hem de Farsça konuşuyor.

Afşin’in Kuzey İran’daki hayatı kolay olmadı. Boyundan dolayı okula gidemeyen Afşin, okuma yazma ile mücadele etti. Ancak son zamanlarda adını yazmayı öğrendiği için çok mutlu.

Afshin’in babası Esmaeil Ghaderzadeh, “Devam eden tedavi ve oğlumun fiziksel zayıflığı, okumayı bırakmasının ana nedenleri, aksi takdirde zihinsel sorunu yok” dedi.

Buna karşılık, Afshin, taşıması zor olsa da akıllı telefon kullanma konusunda çok bilgili. Afshin, “Genel olarak telefonların uzun süre kullanımı ağır, ancak yine de idare ediyorum” dedi.

Afşin’in yaşadığı ev mütevazı ve ailesi çok çalışmasına rağmen bazen yaşam masraflarını, ilaçlarını ve tedavisini sağlamakta zorlanıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Venezuela'da toprak kayması: 22 ölü 50 kayıp!

Afşin’in kısa yapısı, onu bir inşaat işçisi olarak babasının izinden gidemez hale getiriyor. Afşin için köyünde herhangi bir iş de yok.

Uzun boyluların özel dikim olması nedeniyle kıyafet bulması daha zor gibi görünse de Afşin de benzer bir mücadele yaşıyor.

Afşin çocukken herhangi bir Guinness Dünya Rekoru kitabına sahip olacak kadar şanslı değildi, ancak insan vücuduyla ilgili rekorların en sevdiği şey olduğunu söyledi. Ailesine yardım etmek isteyen çocuk adam Guinness rekoruyla gelen ünlülükle bu amacını gerçekleştirmek istiyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası