Teknoloji

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Oracle’ye kişisel bilgileri satmaktan dava açıldı

Oracle, milyonlarca kişinin kişisel verilerini ve profillerini içeren bir ağ oluşturduğu ve daha sonra üçüncü taraflara satıldığı iddialarıyla ilgili büyük bir davayla karşı karşıya.

Davaya göre Oracle, milyonlarca insanın kişisel bilgilerini içeren bir ağ oluşturdu ve bu bilgileri satarak her yıl 40 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Kişisel bilgilerin isimleri, posta adreslerini, e-postaları, satın alma geçmişini, konum verilerini, siyasi görüşleri ve çevrimiçi etkinlikleri içerdiği iddia ediliyor. 

Davanın temeli, şirketin kurucusu ve CEO’su Larry Ellison’ın Oracle’ın veri toplama uygulamalarını ve verilerin satın alma modellerini tahmin etmek için nasıl kullanıldığını detaylandırdığı bir videodan oluşuyor. 

Örneğin Ellison ilgili videoda Tüketiciler hakkında bilgi topladığımızda ve siz bunu demografik profilleri ve geçmiş satın alma davranışlarıyla birleştirdiğinizde, bir sonraki satın alma işlemini tahmin etme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarabiliriz” demişti.

Dava  İrlanda Sivil Özgürlükler Konseyi (ICCL) için çalışan eski Brave tarayıcı politika görevlisi Johnny Ryan tarafından açıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ryan “Bu, dünyadaki herkesin nereye gittiğini ve ne yaptığını takip etmek için tehlikeli bir görevde olan bir Fortune 500 şirketidir. Oracle’ın gözetim makinesini durdurmak için bu eylemi yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: TECHRADAR PRO
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Muudlular’ın yaza vedası Zeynep Bastık ile oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER