EĞLENCE

Dünyada Görülmesi Gereken 10 Yer

Dünyada gezilmesi gereken o kadar çok ki hangisini bu makaleye eklememiz konusunda şaşırdık açıkçası. Tabii ki bizim güzel ülkemiz Türkiye başlı başına bir turizm cenneti, kültür ve bir doğa hazinesi.

Ama farklı yerlere yelken açıp okyanuslar geçmekte büyük bir önem taşıyor. Yeni yerler gezip görmek, farklı kültürler keşfetmek paha biçilemez bir duygudur.

“Görmeden ölmeyin!” diyebileceğimiz dünyada bir çok yer bulunuyor. Şimdi sizlere bu yerlerden bazılarını tanıtacağız. Rengarenk şehirler, nefes kesen manzaralar, olağanüstü doğa harikaları…

Dünyada gezilecek en güzel yerler içinden seçim yapmak zor ama, biz sizin için birkaçını listeleyelim.

Dünyada Görülmesi Gereken 10 Yer

1-Tac Mahal – Hindistan

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş en güzel mimari yapılardan biridir. Dünyada ki en meşhur islami yapılar içerisinde bulunur.

Şah Cihan tarafından vefat eden eşi Mümtaz Mahal’in anısını yaşatmak için inşa ettirilmiş.

2-Eyfel Kulesi – Paris

Eyfel Kulesini aranızda duymayan yoktur. Fransa’nın en önemli sembolüdür. Bu ihtişamlı kule 320 metre yüksekliğindedir. Paris’in neredeyse her tarafından görünebilmektedir.

3- Sahara el-Beyda – Mısır

Bu çöl diğerlerinden çok farklı bir yapıya sahiptir. Kalker tabakası sebebiyle bembeyaz bir görünüme sahip. Etkileyici manzarası insanları kendine hayran bırakıyor.

4-Ipanema Plajı – Brezilya

Plajın yakınında bulunan İki Kardeş Tepeleri (Dois Irmaos) ile muhteşem bir ahenk oluşturuyor. Dünyada Görülmesi Gereken 10 Yer

5-Wisteria Tüneli – Japonya

Bu tünel, Kawachi Fuji Bahçeleri’nde konumlanıyor. Tüneli süsleyen birbirinden renkli çiçekler insanları mest ediyor. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6-Lavanta Tarlaları – Fransa

Bu doğa harikası, mor rengin ağırlıkta olduğu tepeleriyle adeta göz kamaştırıyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı bu lavanta tarlaları, güzelliğini en iyi Temmuz-Ağustos aylarında sergiliyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Müze Kart ile Gezilebilecek Yerler

7-Plitvice Gölü – Hırvatistan

Bosna-Hersek sınırına yakın bir yerde 16 ayrı göl bulunuyor. Bu göller şelâleler ile birbirine bağlanıyor.

Plitvice Milli Parkı’nın çevresini saran muhteşem doğal güzellikler kelimenin tam anlamıyla insanın aklını başından alıyor. 

8-Kum tepeleri – Peru

Kum Tepeleri, pek çok hikâye ve efsanede kendine yer buluyor. Burada gerçekleştirilen en popüler aktivite jeep turu ve ATV-safari.

9-Iguazu Şelaleleri – Arjantin

Burası dünyanın 7 harikasından biridir. Bu şelale, 2700 metre genişliğe sahiptir. Sular, 75 metre yükseklikten iki basamak hâlinde aşağı iniyor. Oluşan görüntüyü tarif etmek imkansız.

10-Angel Şelalesi – Venezuela

Dünyadaki en yüksek şelaledir. Sular yakşalık olarak 900 metre yüksekten dökülmekte. Venezuela’nın cenneti!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER