Sağlık

Domates suyu faydaları nelerdir? Domates suyu cilde iyi gelir mi?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olan domates suyu, vücudu farklı kanserlerden koruduğu bilinmektedir. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde yetişen domates, kolaylıkla temin edilerek sağlıkla tüketilebilir. Domates, rengi ve kokusuyla en çok sevilen bunun yanında da en sağlıklı besinler arasında yer alır. Domates zeytinyağı ile karıştırıp yendiğinde güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi onardığı ve güçlendirdiği aktarılır. 

Ülkemizde en ulaşılabilir sebzelerinden olan domates, yaz aylarında bol bol tüketilir. Çok belirgin bir şekilde vücudu serbest radikallerden koruduğu bilinen domatesin aynı zamanda suyunun da tüketilmesi tavsiye edilir. İşte domates suyunun faydaları:

  • Vücut direncini arttırır, bağışıklık sistemini korur ve hastalıklardan korur.

  • Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır. 

  • Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Özellikle zeytinyağı ve domates suyu karışımı güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı ciltte meydana gelen lekelerin onarılmasına yardımcı olur. 

  • Bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık sorunu çekenlerin şişkinlik ve sancılarını azaltır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

  • Göz sağlığını korur. Zararlı ışınlardan kaynaklı görme göz bozulmalarına engel olur. Düzenli olarak domates suyu tüketmek göz sağlığını koruyarak görüş kalitesini arttır ve göz hastalıklarından korur.

  • Kilo vermeye yardımcı olur. Zengin lif kaynağı olması nedeniyle uzun süre tokluk hissi verir ve bununla birlikte kabızlıktan kaynaklı şişkinliği azaltır. Daha kontrollü ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. 

  • Enerji verir ve gün içinde daha zinde hissettirir. 

  • Domates suyu dikkatli bir şekilde sivilce, yara, yanık gibi yerlere uygulandığında kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Çiğ Domates Suyu

İlk olarak domatesler özenle yıkanıp temizlenir. Ardından kabukları soyulur ve 4-5 dilime bölünür. Dilimlenen domatesler robottan geçirilir ve domates suyu kısa sürede hazırlanmış olur. Damak zevkine göre üzerine dağ kekiği, kuru nane vs ekleyerek tüketilebilir.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Avokadonun Sağlık Açısından Faydaları

Kışlık (Pişmiş) Domates Suyu

domatesler güzelce yıkanıp temizlenir. Ardından kabukları soyulup 3-4 parçaya bölünüp tencerenin içine atılır. Üzerine tuz, kekik ve isteğe bağlı baharatlar eklenerek 3-4 saat kadar bekletilir. Sularını salan domatesler ocağa alınarak kısık ateşte yavaş yavaş kaynatılır. 

Kaynayan ve pişen domatesler blenderden geçirilerek iyice ezilir. Hazırlanan domatesler sıcakken kavanozlara konur ve üzerine zeytinyağı gezdirerek sıkıca kapağı kapatılır. Kavanozların üzeri örtü ile örtülerek soğuması beklenir. Ardından rutubetsiz dolaplarda saklanarak tüm kış tüketilebilir. 

Çiğ domates suyu hazırlandığı an meyve suyu gibi içilerek tüketilebilir. Pişmiş domates suyu ise kışın yemek yaparken yemeklere lezzet vermesi için ilave edilerek tüketilebilir. 

Oldukça doyurucu ve besleyici olan domates suyu aç karnına içilebildiği gibi günün her saatinde tüketilebilir. Günde 2 bardağa kadar içilebilen domates suyu zengin besin değerleri sayesinde vücudun alması gereken vitamin ve mineralleri büyük oranda karşılar. Bununla birlikte tokluk hissi verdiği için kontrolsüz yemek tüketiminin önüne geçer. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER